RTÜK’ten ‘hakaret içerikli yayın yapan’ 4 kanala ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a yönelik hakaret içerikli yayın yaptığı gerekçesiyle 4 kanala idari para cezasıverildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, RTÜK bu ay içinde farklı televizyon kanallarıyla ilgili “hakaret”, “iftira”, “cinsel içerikli yayın” gibi çeşitli nedenlerle yapılan birçok şikayeti görüştü.

Üst Kurul, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ramazanoğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’a yönelik hakaret içerikli yayınları da görüşerek, karara bağladı.

Üst Kurul’un 21 Nisan’da yaptığı toplantıda, Halk TV’de yayınlanan bir programda Erdoğan ile eşi hakkında hakarete varan ithamlarda bulunulduğu gerekçesiyle, kanala 6112 Sayılı Kanun’un 8. maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinin ihlali nedeniyle idari para cezası verildi.

Yine aynı toplantıda, Akit TV’de yayınlanan haber bülteninde, Demirtaş’a yönelik hakaret içerikli yayın yapıldığı gerekçesiyle, aynı maddedeki hususların ihlali nedeniyle, yayın hakkında “idari para cezası” müeyyidesi uygulandı.

Üst Kurul, Fox TV’de yayınlanan “Murat Güloğlu ile Çalar Saat Hafta Sonu” haber programında, sunucunun Bakan Ramazanoğlu’nun Karaman’da yaşanan “çocuklara taciz” iddialarıyla ilgili açıklamasını çarpıttığı iddiasıyla ilgili hazırlanan uzman raporunu da değerlendirdi.

Söz konusu yayında sunucunun, “Bir kereden bir şey olmaz diyen aileden sorumlu belki bihaber, aileden bihaber, bakana da günaydınımızı gönderelim” ifadelerini kullandığı gerekçesiyle, yayın hakkında 6112 Sayılı Kanun’un 8. maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinin ihlal edilmesi nedeniyle idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

“İftira ve küfürler asla tolere edilemez”

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya yaptığı açıklamada, geçen haftaki toplantıda, liderlere yönelik iftira ve hakaret içerikli yayınlarla ilgili oy birliğiyle kararlar aldıklarını belirtti.

Yerlikaya, “Üst Kurul, bundan sonra da bu hassasiyetini sürdürecektir. Yayıncı ve programcıların eleştirileri tolere edilebilir ancak hakaret, iftira ve küfürler asla tolere edilemez.” dedi.