RTÜK evlilik programlarına acımadı

Medya
TV’lerdeki evlilik programlarına rekor ceza geldi. Çiftlerin birbirlerine, ”Yeşil pasaportun var mı?, Kaç evin var?, Bankada paran var mı?” gibi sorular sorması, ATV, Flash ve FOX TV...
EMOJİLE

TV’lerdeki evlilik programlarına rekor ceza geldi. Çiftlerin birbirlerine, ”Yeşil pasaportun var mı?, Kaç evin var?, Bankada paran var mı?” gibi sorular sorması, ATV, Flash ve FOX TV’ye rekor düzeyde ceza getirdi.

RTÜK bu programlar için kanallara, ”Evlilik müessesesini ticarileştirdikleri, toplumun millî ve manevî değerleri ile, ailenin korunması ilkesine aykırı davrandıkları” gerekçesiyle, toplam 1 milyon, 419 bin, 394 lira ceza verdi.

Gazeteport’un edindiği bilgiye göre, RTÜK toplantısında, ATV’de yayınlanan ”Esra Erol ile Evlen Benimle”, FOX TV’de yayınlanan ”Su Gibi” ve Flash TV’de yayınlanan ”Ne Çıkarsa Bahtına” adlı evlilik programları ele alındı.

”AİLE MÜESSSESİ ZEDELENİYOR”

Her üç programda da evlenmek amacıyla programa katılan çiftlerin ”Birbirleri hakkında argo ve küçümseyici ifadeler kullandıkları, özel hayatlarına saldırıda bulundukları, eş seçiminde sadece maddi imkânları sorguladıkları ve program sunucularının da buna destek verip, aile müessesesini ticarileştirdiği” sonucuna varıldı.

Üç TV kanalına, ”İnsan onuru ve özel hayatın gizliliği ilkesini zedelemek, kişileri eleştiri sınırları dışında aşağılamak ve küçük düşürmek, toplumun millî ve manevî değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı davranmak” gerekçesiyle para cezası verilmesi benimsendi.

ATV’ye 917 bin 204 lira, FOX TV’ye 478 bin 378 lira ve Flash TV’ye 23 bin 772 lira olmak üzere toplam 1 milyon 419 bin 354 lira ceza uygulandı.

Timetürk