Püskevit İçin Marka Başvurusu

Medya
Bahçeli’nin uzun süre gündemden düşmeyen yerel lehçe ile söylediği ‘püskevit’ ile Kılıçdaroğlu’nun ‘Atma Recep Din kardeşiyiz’ ifadeleri için marka başvurusu yapıld...
EMOJİLE

Bahçeli’nin uzun süre gündemden düşmeyen yerel lehçe ile söylediği ‘püskevit’ ile Kılıçdaroğlu’nun ‘Atma Recep Din kardeşiyiz’ ifadeleri için marka başvurusu yapıldı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün marka, patent, endüstriyel tasarım ve coğrafi işaret başvurularıyla ilgili bakanlıkta basın toplantısı düzenledi. Ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Ergün, Türkiye’nin dünyada yaşanabilecek her gelişmeye cevap verebilecek sağlam bir yapıya sahip olduğunu vurguladı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Türkiye ekonomisinin 1 milyon 400 bin işsize istihdam sağlayan bir durumda olduğunu aktardı.

Katma değerli ve ileri teknoloji ürünler geliştirebilmek için Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan başvuruları önemsediklerini söyleyen Nihat Ergün, geçen yıl yapılan marka ve endüstriyel başvurularda Türkiye’nin Avrupa’nın ilk üç ülkesi arasına girdiğini belirtti. Başvuru sayısındaki artışın üretime geçmesiyle çok daha rekabetçi ekonomiye geçeceklerini kaydeden Ergün, başvuruların ürün ve teknolojiye ne kadar dönüştüklerini yakından takip edeceklerinin altını çizdi.

YERLİ FİRMA BAŞVURUSU ARTTI

Bu yılın ilk yarısında sınai mülkiyet başvurularının geçen yılın ilk altı ayına göre patent ve faydalı modelde yüzde 23 artarak 6 bin 616’ya ulaştığını söyleyen Ergün, marka başvuru sayısı yüzde 28 artarak 54 bine çıktığını belirtti. Endüstriyel tasarım müracaatının 19 bin 714 rakamına ulaştığını ifade eden Ergün, patent başvurularında yabancı ağırlığı fazlayken son yıllarda yerli başvuruların arttığı bilgisini verdi.

KUMAŞ KAHVE LEKESİNİ KENDİSİ TEMİZLEYECEK

İlgi çekici ürünlerle karşılaştıklarını kaydeden Ergün, bir firmanın kendi kedini temizleyen kumaş başvurusunda bulunduğunu ifade etti. Kumaşın güneş ışığı veya eşdeğer ışığa maruz kaldığında kendi kendini temizlediğini aktaran Ergün, bu buluş sayesinde perde, masa örtüsü, mobilya kılıfının yağ, çay, kahve ve meyve suyu gibi lekelerin kendi kendine temizleyeceğine dikkat çekti. Su kaynaklarının azaldığı dönemde buluşun hayati önem taşıdığını aktaran Ergün, görme engelliler için sensörlü baston, kaybolmayan kumanda gibi çılgın buluşlar yapıldığını dile getirdi. Ergün, patent ve faydalı model başvurusunda İstanbul, Kocaeli, İzmir, Bursa Ankara gibi illerin başı çektiğini aktardı.

COĞRAFİ İŞARETLERDE ARTIŞ

2011 yılının ilk altı ayında İspir Kuru Fasulyesi, Mardin Taşı, Bergama Kozak Çam Fıstığı gibi coğrafi işaretler tescillendiğini belirten Ergün, 146 tescilli coğrafi işaret bulunduğunu aktardı. Ergün, fikri ve sınai mülkiyetin korunması ve geliştirilmesine ilişkin yasal düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Miting meydanlarındaki püskevit, Kanal İstanbul, Atma Recep Din Kardeşiyiz gibi sözlerin markalaşması için başvuru olup olmadığının sorulması üzerine Ergün, "Püskevit, Kanal İstanbul, Atma Recep Din Kardeşiyiz popüler söylemler markaya dönüştürülmek istenebiliyor. Süreçler devam ediyor. Markalaşma süreçleri devam ediyor. Markalaşması tamamlanmadı. Parlak bir söz duyduğunda vatandaş markalaştırabilir miyim diye başvuruyor." cevabını verdi.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi