Pepee işsiz kaldı

Medya
TRT’den çocukları üzecek hamle… Kısa zamanda çocukların kalbini çalan Pepe zor günler geçiriyor. Milliyet’ten Ali Eyüboğlu yazdı. TRT Çocuk’un sözleşmesini yenilemediği “...
EMOJİLE

TRT’den çocukları üzecek hamle… Kısa zamanda çocukların kalbini çalan Pepe zor günler geçiriyor.

Milliyet’ten Ali Eyüboğlu yazdı.

TRT Çocuk’un sözleşmesini yenilemediği “Pepee” ortada kaldı. Peki bu duruma nasıl gelindi?

“Filler dövüşür, olan çimlere olur” derler ya çizgi karakter Pepee’nin durumu da öyle…

Çocukların sevgilisi Pepee, yapımcı Ayşe Şule Bilgiç’le yayıncı kuruluş TRT Çocuk’un Koordinatörü Can Soysal arasındaki ego savaşının kurbanı oldu…

Çünkü TRT Çocuk, yapımcıyla sözleşme yenilemedi…

Anlatılanlardan anladığım kadarıyla aslında yapımcı da TRT Çocuk’la devam etmek için pek gönüllü değildi…

O yüzden de “Pepee” ortada kaldı.

Peki bu duruma nasıl gelindi?

Malum şimdiye kadar Türkiye’de çocuklar televizyonlarda yabancı çizgi karakterleri izleyerek büyüdü…

Dönem dönem Pikaçu’dan Caillou’ya kadar uzanan bir dizi yabancı çizgi karakter Türkiye’de çocukların en sevdiği kahramanlar oldu.

Reyting rekorları kırdı

2008 yılında “Pepee” adında bir çizgi karakter hayatımıza girdi kısa sürede ve okul öncesi çocuklarının gönlünü fethetti.

“Pepee”nin her yayını TRT Çocuk’a acayip reyting getirdi.

Oyuncu Ayşe Şule Bilgiç Kıraç ile müzisyen eşi Ali Tufan Kıraç’ın kurduğu Düşyeri Çizgi Film Stüdyosu’nun ürettiği “Pepee”nin İspanyol Zinkia Entertainment şirketinin 150 ülkede yayınlanan “Pocoyo” adlı çizgi karakterden “esinlenme” ya da “çalıntı” olup olmadığı yargıya intikal ettiği için hakimlerin karar vereceği bir konu.

O yüzden de işin bu yanı şimdilik benim açımdan gündem dışı…

Sadece çizgi filmi değil, oyuncakları ve dergisi de büyük ilgi gören “Pepee”nin yapım şirketiyle TRT Çocuk şu şartlarda çalışıyordu:

TRT Çocuk, yapımcı Ayşe Şule Bilgiç’le her dönem anlaşmasını şu koşullarda yineliyordu.

TRT Çocuk, yapımcıdan “Pepee”nin o yıl 52 haftada çocuklara neleri öğreteceğinin konu başlıklarını yazılı olarak istiyordu.

Bu kez de öyle oldu.

Egolar savaştı Pepee ezildi

TRT Çocuk’un Koordinatörü Can Soysal ve arkadaşları, Bilgiç’in yeni 52 bölümde “Pepee”ye anlattıracaklarını “zayıf” buldu.

Yapımcı, konu başlıklarını değiştirdi, ama TRT Çocuk yönetimi bunları da “sıradan” ya da “vasat” bulunca taraflar arasında ipler koptu.

Taraflar arasında ego savaşı başladı.

TRT Çocuk yönetiminin tavrı, “Bugün Pepee diye bir karakter varsa bizim sayemizdedir”, yapımcının ki de, “Tam tersi! Bugün TRT Çocuk’un yıldızı Pepee sayesinde parladı” olunca köprüler atıldı.

TRT Çocuk’un sözleşmesini yenilemediği “Pepee”nin yapımcısı, aradan geçen bir ayı aşkın süreye rağmen henüz başka bir kanalla da anlaşmadı.

Bunun sebebi İspanyol şirketle olan dava mı, cazip bir teklif gelmemesi mi bilmiyorum.

Ama bildiğim bir şey var ki “Pepee” işsiz!

Haber 7