Olimpiyat Ateşi Uzaya Gidecek

Teknik hazırlıklara başlayan Rusya, meşaleyi Avrupa’nın en yüksek dağı Elbrus’un zirvesine de çıkaracak. Tüm Rusya’yı dolaşacak olimpiyat meşalesinin dünyanın en derin tatlı su denizi olan Baykal’ın dibine indirilmesi de planlanıyor.

Soçi Kış Olimpiyatları hazırlıklarını sürdüren Rusya, gösterişli bir açılış töreni için çok özel çalışmalar planlıyor. Soçi’de düzenlenen programda açıklamada bulunan Olimpiyat Komitesi Başkanı Aleksander Jukov, "Rusya uzaya 50 yıl önce ilk insanı gönderen ülke idi. Şimdi de uzaya ilk olimpiyat ateşini taşıma şansına sahip. Bu gurur verici" dedi.

Ria Novosti’nin haberine göre, Rusya uzay ajansı Roscosmos Başkan Yardımcısı Vitali Davidov, teorik olarak bunun mümkün olduğunu, ancak projeyi henüz geliştrimediklerini söyledi.

Oyunlar başlamadan 20 gün önce Olimpiyat Meşalesi’nin Rusya’nın farklı bölgelerinde dolaşmaya başlaması planlanıyor. Meşale, Elbrus’un 5 bin 642 metre yüksekliğindeki zirvesine çıkarılacak. Ardından dünyanın en derin tatlı su denizi olan Baykal’ın 1637 metre derinine indirilecek.

Antik Yunan’da barışın sembolü olarak kullanılan Olimpiyat ateşi, Olimpiya’da yakılarak tüm dünyada oyunlardan önce dolaştırılıyor. Mercek aracılığı ile güneş enerjisi kullanılarak yakılan ateş, ilk kez 1936’da Berlin Olimpiyatları’nda programa dahil edildi. Kış olimpiyatlarında meşale turu ise 1952 Oslo Olimpiyatları ile başladı.

CİHAN