İşte İçimizdeki “Danimarkalılar”

Medya
Günden güne traj kaybeden Penguen, son sayısında yayımladığı karikatürü ile çirkin yayın anlayşını bir kez daha ortaya koydu. Haftalık mizah dergisi Penguen’in bu haftaki say...
EMOJİLE

Günden güne traj kaybeden Penguen, son sayısında yayımladığı karikatürü ile çirkin yayın anlayşını bir kez daha ortaya koydu.

Haftalık mizah dergisi Penguen’in bu haftaki sayısında yer alan bir karikatür Müslümanları ayağa kaldırdı. Sosyal paylaşım sitelerinde karikatüre tepkiler çığ gibi büyüyor. Bu çirkinliğe hizmet etmemek için yayınlamadığımız karikatürde, namaz kılan cemaatten biri cep telefonu aracılığıyla Tanrı’yla konuşurken resmediliyor. Caminin duvarında ‘Allah yok, din yalan’ yazısı dikkat çekerken caminin prezervatif şeklindeki avizeleri de tepki gördü.

Penguen’in 10 Şubat tarihli sayısında yer alan karikatürde, namaz kılan cemaatten biri “Tanrım acaba ben son rekatı kılmasam olur mu? İşim var da.. Çok teşekkür ederim tanrım! İyi günler…” diyor.

 "ALLAH YOK, DİN YALAN"

Konuşmanın yer aldığı karikatürde, camiye benzetilen mekanın duvarındaki süsleme içine gizlenmiş metin ise şöyle; “Allah yok, din yalan.”

PREZERVATİF ŞEKLİNDE AVİZE

Sosyal medyada karikatür protesto edilirken, “Din düşmanlığını mizah diye yansıtan rezalet” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca çizilen karikatürde caminin avizelerinin de prezervatif şeklinde verilmesi çirkinliğin boyutunu ortaya koydu.

ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK

 

Öte yandan Penguen, içinde "Allah yok, din yalan" yazan karikatürle ilgili açıklama yaptı.

 

Penguen dergisi, derginin son sayısında yayınlanan bir karikatürde cami duvarında yazan “Allah yok, din yalan” ibaresi ve caminin lambalarının şeklinin prezervatife benzetilmesi üzerine gelen tepkilere karşı açıklama yaptı.

 

Mizahta özgürlüğü savunan dergi, karikatürü saygısızlık olarak görenlerden de özür dileyerek şunları söyledi:

 

"Tepki gören karikatür kapak karikatürü değildir. Çizer kendi köşesinde yayınlamıştır. Sadece kapağı Penguen Dergisinin ortak görüşünü yansıtır. Köşelerdeki karikatürler çizerlerin şahsi fikirleridir.

 

Çizimde prezarvatife benzetme yoktur, gerçekten de böyle avizeler vardır.

 

Mizah dergiciliğinin geleneğinde yazarlara çizerlere karışılmaz, herkes köşesinde istediğini yazıp çizmekte özgürdür.

 

Tek bir karikatürü severiz sevmeyiz ama genel olarak bu özgürlük alanını korumak önemli. Eleştirilere de saygı gösteriyoruz.

 

Karikatüre gelen tepkilerden dolayı üzgünüz. Saygısızlık olarak görenlerden özür dileriz"

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme