İlk Kürtçe Dizi Bu Akşam Başlıyor

Medya
Dizinin ilk bölümü bu akşam Ankara Rixos Grand Otel’de düzenlenecek organizasyonda hükümetin üst düzey katılımıyla izlenecek. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in ev sahipliği yapacağı galaya...
EMOJİLE

Dizinin ilk bölümü bu akşam Ankara Rixos Grand Otel’de düzenlenecek organizasyonda hükümetin üst düzey katılımıyla izlenecek. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in ev sahipliği yapacağı galaya Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay başta olmak üzere milletvekilleri ve diğer bakanlar da katılacak.

1650-1707 tarihleri arasında yaşayan Kürt şair Ahmed-i Hani’nin ünlü aşk destanı ‘Mem û Zîn’den esinlenilerek televizyona uyarlanan ‘Siya Mem û Zîn’ (Mem-u Zin’in gölgesinde) feodalitenin kıskacında bir aşkın hikâyesini anlatıyor.

Hani’nin 1694 yılında tamamladığı eser, adını 1450’de Cizre’de yaşanmış aşk hikâyesinin erkek kahramanı olan Mem ve onun sevgilisi olan Zîn’in isimlerinden alıyor. Hani, eserinde dönemin sosyo kültürel, siyasi ve günlük yaşamına, gelenek ve göreneklerine dair motifler de barındırıyor.

Günümüze uyarlanan dizinin yapımcılığını Aytekin Mert, yönetmenliğini ise Yusuf Güven yapıyor. Başrollerde ise Cem Kurtoğlu, Süleyman Karadağ, Bilal Yörük ve Yaprak Durmaz yer alıyor.

Ahmet Hani’nin ünlü eseri Mem-u Zin Kültür Bakanlığı’nın Kürtçe’den Türkçe’ye çevirtip yayınladığı ilk eser olma özelliğine de sahip.

Medyatava