Gazeteci Ünal Tanık gözaltına alındı

Medya
Dönemin Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, İçişleri Bakanlığı tarafından 2010 yılında hakkındaki iddialar nedeniyle görevden alınmıştı. Durak kakkında ortaya atılan iddialardan biri de, Ad...
EMOJİLE

Dönemin Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, İçişleri Bakanlığı tarafından 2010 yılında hakkındaki iddialar nedeniyle görevden alınmıştı. Durak kakkında ortaya atılan iddialardan biri de, Adana adliyesinde görevli basın savcısı Duran Yılmaz’ın oğlu Murat Yılmaz’ın belediyeden maaş aldığı iddiasıydı.

Söz konusu iddia 2010 yılında tüm televizyon, gazete ve internet siteleri tarafından haberleştirilmişti. Rotahaber de tüm medya kuruluşları gibi ajanslar tarafından da servis edilen bu habere sitesinden yer vermişti. Haberlerin ardından harekete geçen Basın savcısı Duran Yılmaz, oğluyla ilgili iddiaların yer aldığı haberin sitelerden kaldırılması için karar çıkarttı. Bu kararın ardından Rotahaber de söz konusu haberi siteden kaldırdı.
 
Ancak Adana Basın Savcısı buna rağmen tam 3 yıl sonra, haberin de yayından kaldırılmasına rağmen Rotahaber Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık hakkında tutuklama kararı çıkarttı.
 
Adana Valiliği’nin koordinatörlüğünde düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı’nın davetlisi olarak dün Adana’ya giden Ünal Tanık,  sabahın 5’inde kaldığı otelde uykusundan uyandırarak savcı tarafından gözaltına aldırıldı.
 
Geceyarısı polis tarafından kaldığı otelde saat 05:30’da gözaltına alınan Ünal Tanık, sağlık kontrolünden geçirildi. Ünal Tanık, daha sonra mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

GAZETECİLERDEN ÇOK SERT TEPKİ
 
Rotahaber Genel Yayın Yönetmeni Ünal Tanık, Adana Basın savcısı Duran Yılmaz’ın oğlu ve dönemin Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak hakkındaki iddiaları haberleştirdiği gerekçesiyle Adana’da gözaltına alınmasına meslektaşları çok sert tepki gösterdi.

Haber siteleri de Ünal Tanık’ın gözaltına alınması ile ilgili habere yer vererek, tepki gösterdiler.

Gazeteciler ve sosyal medyada görüş bildirenler, “bir gazetecinin yaptığı haberler yüzünden gözaltına alınmaması gerektiğini” savundu.

İşte Ünal Tanık için sosyal medya da yapılan yorumlardan bazıları:

Yıldıray Oğur ‏@yildarado
"Sen oğlum hakkında nasıl haber yaparsın" diye şehrine gelen gazeteciyi gözaltına alan adama hukukta savcı denmiyor.

Abdurrahman Dilipak ‏@aDilipak28m
@tanikunal haber can sıkıcı,bakalım öğle vakti ne olacak.evet adana valisi davet ediyor, savcı tutuklatıyor.görev intikam aracı olmamalı suç varsa soruşturma aç, savcılığa davet et. Gözaltı da ne.. O babaya da, çocuğa da yazık.. Savcıya da soruşturma açılırsa şaşmamak lazım

Ersoy Dede ‏@ersoydede2h
6352 sayılı yasanın 1.maddesi uyarınca Ünal Tanık’ın tutuklanması suç. Bu suçu işleyenler hakkında idari işlem yapılmalı

Adana Savcısı sabırla Ünal Tanık’ın Adana’ya gelmesini beklemiş tutuklatmak için.. #UnalTANIKibirakin

Mehmet Bekaroğlu ‏@MBekaroglu23m
Yargı siyasetin ve de bir sürü hesabın aracı olur mu? Gazeteci Ünal Tanık’a gözaltı.

NuhGönültaş ‏@nuhgonultas1h
Ünal Tanık belkide bu ülkede bu şekilde gözaltına alınacak en son kişidir. Bir savcı böyle keyfi davranabilir mi ya… Şu işe bak…

Meryem Gayberi ‏@meryemgayberi5m
Eminim Ünal Tanık en kısa sürede bırakılacaktır. Umarım bir yanlış anlaşılma vardır

Hikmet Gök ‏@hikmetgok5m
Ünal Tanık’a yapılan uygulama basite alınmamalı. Bir savcının kişisel kin gütmesidir.. http://haber10.com/haber/361289/#.UWkT5OQ8tnI.twitter

m.mustafa yıldız ‏@memuyi24m
Gazeteciyi davet etmişsin adamı göz altına almışlar. Valiyle bel. Bask. Su anda kahvaltıda değil karakola ziyarette olmaları gerekmez mi

Ahmet Altan ‏@AhmetAltanFan
gazeteci Unal Tanık .., Adana’da oldu sanık
 
Zeki Gümüş ‏@zekigumus110m
Valinin daveti ile Adana’ya giden Ünal tanık arkadasımız pusuda bekleyen savcı tarafından gözaltına alınmış gecmis olsun unalcim
Danış ÇOBAN ‏@daniscoban13m
3 yıl önce yaptığı haberden dolayı 05:30’da gözaltına alınan Ünal Tanık, saat 12’de nöbetçi savcı karşısına çıkacak

Adnan Öksüz ‏@adnanoksuz28m
Ünal Tanık Adana’da gözaltına alındı. Gerekçeye bakıyorsunuz; gazetecilik yapması…

Emre Uslu ‏@EmreUslu 2h
Unal Tanik’i Adana Valisi cagirmis Savci Tutuklatmis. Adalet INTIKAM ALMA ARACI Degildir. Bu sacmaliga son verin.

Zihni Çakır ‏@zihnicakir30mÜnal Tanık’a "savcı işgüzarlığı"! Ünal Tanık’a Adana’da düzenlenen Savcı Komplosu bir hukuk skandalıdır.Hiçbir savcı hukuku intikam için yok sayma özgürlüğüne sahip değildir. Gazeteci Ünal Tanık’a yönelik hukuksuzluk pespayelik pervasızlık karşısında diğerlerini geçtim de MedyaDerneği nerde?

Hikmet Gök ‏@hikmetgok1h
3 yıl önce yaptığı bir haberden dolayı gazeteci Ünal Tanık’ın Adana’da gözaltına alınması düşündürücü

Nurullah Öztürk ‏@nurullah_ozturk
Unal Tanik bir usulsüzlüğü haber yaptıgı icin Adana savcısı tarafından hukukun özelleştirilmesine ornek bir yöntemle gözaltında.
Yazik….

Halis Mutlu ‏@Halis_Mutlu2hGazeteci Ünal Tanık yaptığı bir haber yüzünden tutuklandı. Tutuklatan da ‘sen benim oğlum hakkında nasıl haber yaparsın’ diyen bir savcı!!!

Abdülhamit Bilici ‏@ahamitbilici30m
Ayıptır, yazıktır! “@MBekaroglu:Savcının oğlunun yolsuzluk iddialarını haberleştiren gazeteci Ünal Tanık tutuklandı.

NuhGönültaş ‏@nuhgonultas37mHani bu ülkede gazeteciler yazdıkları haberler yüzünden gözaltına alınmıyordu. Al sana Ünal Tanık gözaltına alındı. Niye?

Rasih Yılmaz ‏@rasihyilmaz29m
Adana Savcısı sabırla Ünal Tanık’ın Adana’ya gelmesini beklemiş tutuklatmak için. Sebep iddiaya göre ogluya ilgili haber yapmış. Yuh ki yuk!

Lütfü Türkkan ‏@LutfuTurkkan2hÜnal Tanık, Adana Basın Savcısı’nın oğlunun Belediye’den maaş aldığını yazınca, aynı Savcı’nın talimatı ile tutuklanmış.

Mevbas ‏@mimRadal19m
Savcı kafasına göre Ünal Tanık’ ı tutuklatmış. Güç kimdeyse onun zırvalarını izliyoruz. İlkesiz bir ülkede yaşıyoruz.

ENGİN ENES SAĞ ‏@enginsag48s
@tanikunal Ünal Tanık Bey üç yıl önceki bir soruşturmadan gözaltına alınmış. Geçmiş olsun

Tuncay Sonel ‏@tuncaysonel7m
Adana’da portakal çiçeği festivali var.Sabah Mevlana diyarından selam gonderdim;ama Ünal Tanık Abimize üzüldüm.İnsallah hayırlısı olur…

Murat Ersöz ‏@mrtersz8m
ünal tanık’ın gözaltına alınışı iktidar sever gazetecileri isyan ettirdi…etme bulma dünyası…

Hülya Okur ‏@hulyaokur0612m
@tanikunal Ceza evine konsa konsa büstü konacak insandır Ünal Tanık!..Bu yargı sisteminde suçlularla suçsuzlar karıştırılmasın artık, Yeter!

Rotahaber