Kudüs İslam’ındır

Güncel
“EĞER BUGÜN KUDÜS’E SAHİP ÇIKAMAZSAK YARIN İSTANBUL’U GÜNDEME GETİRECEKLER” İslam ümmetinin ve Kudüs sevdalılarının kalbi dün İstanbul’da attı.… Saadet Partisi’nin “Siyasi tartışmaları bırakıp Kudüs’ü...
EMOJİLE

“EĞER BUGÜN KUDÜS’E SAHİP ÇIKAMAZSAK YARIN İSTANBUL’U GÜNDEME GETİRECEKLER”

İslam ümmetinin ve Kudüs sevdalılarının kalbi dün İstanbul’da attı.… Saadet Partisi’nin “Siyasi tartışmaları bırakıp Kudüs’ün özgürlüğünde birleşelim” mesajına karşılık veren yüz binlerce Kudüs sevdalısı, Türkiye’nin dört bir yanından Yenikapı’ya akın etti. 60 sivil toplum kuruluşu ve çok sayıda siyasi parti temsilcisinin katıldığı Büyük Kudüs Mitingi’nde terör devleti İsrail ve hamisi ABD telin edildi, sözde yüzyılın anlaşmasının hükümsüz olduğu haykırıldı.

AMERİKA’NIN PLANI HÜKÜMSÜZDÜR

İstanbul Yenikapı Meydanı, havanın soğukluğuna aldırmayan, kalbini Kudüs sevdası ile ısıtan yüz binlerce vatandaşın kalabalığı ile doldu, taştı… Saadet Partisi’nin çağrısına kulak veren birçok siyasi parti ve sivil toplum kuruluşunun desteğiyle gerçekleştirilen Büyük Kudüs Mitingi’nde, büyük şeytan Amerika’nın sözde barış planı olan Yüzyılın Anlaşması’nın hükümsüz olduğu haykırıldı, ABD ve işgalci İsrail’e gözdağı verildi… Filistinli mücahitlere “Yanınızdayız” mesajı gönderilen mitingde İslam dünyasına “Ümmet bilinciyle birleşelim, zalimlerin üzerine yürüyelim” çağrısı yapıldı.

YÜZYILIN ANLAŞMASI DEĞİL YÜZYILIN ZORBALIĞI YÜZYILIN PAÇAVRASI

Saadet Lideri Temel Karamollaoğlu, konuşmasına, “Bugün Kudüs için buradayız. Mescid-i Aksa için buradayız. Gazze için, Batı Şeria için, Ramallah için buradayız. Başkenti Kudüs olan özgür Filistin için buradayız. Sadece Kudüs mü? Sadece Filistin mi? Elbette hayır. Şehitlerimiz için buradayız. Yeryüzünün bütün mazlumları için buradayız. İdlib için, Doğu Türkistan için, Arakan için buradayız. Bugün İstanbul’da, Yenikapı’da, ırkçı emperyalizme karşı küresel intifadanın meşalesini yakıyoruz” sözleriyle başladı.

YERYÜZÜNÜN BÜTÜN MAZLUMLARI İÇİN BURADAYIZ

Filistin ve Kudüs’ün Müslümanlar için önemini anlatan Karamollaoğlu; “Ey zalimler, ey Siyonistler, ey ırkçı emperyalistler! Filistin ezelden ebede bir İslam beldesidir ve sonsuza kadar öyle kalacaktır. Bunu herkes böyle bilsin. Çünkü bu meydanda, ırkçı emperyalizme figüranlık yapanlar değil, tarihi bizzat yazanların torunları var. Bu meydanda, Selahaddin Eyyübi’lerin, Sultan Fatih’lerin yolundan gidenler var. Bu meydanda ‘Hayat iman ve cihattır’ diyen Necmettin Erbakan sevdalıları var” diye konuştu.

KAOSA VE SAVAŞA ZEMİN HAZIRLANIYOR

*Trump ve Netanyahu tarafından Filistin’e ve İslam dünyasına dayatılan plan, Filistin’i Siyonist İsrail’e peşkeş çekmektir. Uluslararası hukuku ayaklar altına almaktır. Bütün insani ve vicdani değerleri yok saymaktır. Huzura ve barışa değil, kaosa ve savaşa zemin hazırlamaktır. Bu yüzyılın anlaşması değil, yüzyılın ihaneti, yüzyılın zorbalığı, yüzyılın paçavrasıdır. Bu paçavrayı Allah’ın izniyle tarihin çöplüğüne atacağız” dedi.

Türkiye, Filistin, Mescid-i Aksa ve Kudüs davası için Saadet Partisi öncülüğünde düzenlenen ve 60 STK’nın destek verdiği ‘Büyük Kudüs Mitingi’nde buluştu. Ümmetin kalbinin Yenikapı Meydanı’nda on binlere ve ekranları başındaki milyonlara seslenen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, konuşmasına, “Bugün Kudüs için buradayız. Mescid-i Aksa için buradayız. Gazze için, Batı Şeria için, Ramallah için buradayız. Başkenti Kudüs olan özgür Filistin için buradayız. Sadece Kudüs mü? Sadece Filistin mi? Elbette hayır. Şehitlerimiz için buradayız. Yeryüzünün bütün mazlumları için buradayız. İdlib için, Doğu Türkistan için, Arakan için buradayız. Bugün İstanbul’da, Yenikapı’da, ırkçı emperyalizme ve Siyonizm’e karşı küresel intifadanın meşalesini yakıyoruz” sözleriyle başladı.

“BU YÜZYILIN ANLAŞMASI DEĞİL, YÜZYILIN ZORBALIĞI, YÜZYILIN PAÇAVRASIDIR”

Filistin ve Kudüs’ün Müslümanlar için önemini anlatan Karamollaoğlu; “Bu meydandaki inançtan aldığım cesaretle söylüyorum; ey zalimler, ey Siyonistler, ey ırkçı emperyalistler! Filistin ezelden ebede bir İslam beldesidir ve sonsuza kadar öyle kalacaktır. Bunu herkes böyle bilsin. Çünkü bu meydanda, ırkçı emperyalizme figüranlık yapanlar değil, tarihi bizzat yazanların torunları var. Bu meydanda, Selahaddin Eyyübi’lerin, Sultan Fatih’lerin yolundan gidenler var. Bu meydanda ‘Hayat iman ve cihattır’ diyen Necmettin Erbakan sevdalıları var. Trump ve Netanyahu tarafından Filistin’e ve İslam dünyasına dayatılan plan, Filistin’i Siyonist İsrail’e peşkeş çekmektir. Uluslararası hukuku ayaklar altına almaktır. Bütün insani ve vicdani değerleri yok saymaktır. Huzura ve barışa değil, kaosa ve savaşa zemin hazırlamaktır. Bu yüzyılın anlaşması değil, yüzyılın ihaneti, yüzyılın zorbalığı, yüzyılın paçavrasıdır. Bu paçavrayı Allah’ın izniyle tarihin çöplüğüne atacağız. Çünkü hak ettiği tek yer tarihin çöplüğüdür.” diye konuştu.

“BU SÖZDE PLANA GÖRE KUDÜS BÜTÜNÜYLE İSRAİL’E BIRAKILIYOR”

Sözde ‘Yüzyılın Anlaşması’nın kabul etmediklerini belirten Karamollaoğlu, “Peki, ne varmış bu anlaşmada? Sözde iki ayrı devlet kuruluyormuş; biri İsrail, diğeri Filistin. Peki, Filistin dedikleri nasıl bir devlet olacakmış? Bu devletin ordusu olmayacak, askeri olmayacak. Yani kendisine ait sınırları, belli toprağı olmayacak. Hava ve kara sınırları olmayacak, sınır kapıları olmayacak. Hatta başkenti olmayacak. Çünkü bu sözde plana göre Kudüs bütünüyle İsrail’e bırakılıyor. Filistin’in başkenti dedikleri yer, Doğu Kudüs diye söylenen birkaç mahalleden ibaret. Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal mekânlar İsrail’in kontrolünde olacak. Bir de bu sözde anlaşmanın içinde 50 milyar dolarlık rüşvet koymuşlar. Şayet Filistin bu şartları kabul ederse 50 milyar dolar yardım yapacaklarmış. Ne diyordu Erbakan Hocamız; ‘Hadi oradan, hadi oradan, hadi oradan… Sizi gidi Siyonizm’in uşakları sizi.’ Bizim, 50 milyar değil, 150 milyar değil, dünyanın bütün hazinelerini toplayıp önümüze serseniz satılık tek bir karış toprağımız yoktur. Cennetmekân Abdülhamid Han’ın dediği gibi; kanla alınan topraklar para ile satılamaz” ifadelerini kullandı.

“5 AŞAMALI SİYONİST PLAN İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

“Geçmişi bilmeyen bugünü anlayamaz. Bugünü anlamayan da geleceği inşa edemez. Maalesef Filistin 100 yılı aşkın süredir devam eden bir planın hedefidir. Bu planın adı Büyük İsrail Projesi’dir” diyen Karamollaoğlu, “5 aşamalı bir plan ile karşı karşıyayız. İlk olarak Siyonist Kongresi ile 1897 yılında ilk adımı attılar. Filistin’de bir Yahudi devletinin fikri temelini oluşturdular. İkinci adım Balfour Deklarasyonu’ydu. Bu deklarasyon ile İsrail Devleti fikri, siyasi zemine taşındı. Üçüncü adım 1948 yılında sözde İsrail devletinin kuruluşunu, BM vasıtasıyla uydurma gerekçelerle gerçekleştirdiler. Dördüncü aşamada ise Sovyetlerin 1991’de dağılması ile BOP adı altında bölgenin yeniden tanziminin haritaları çizilerek somut adımlar atma safhasına girdiler. Trump’ın öncülük ettiği plan ile Filistin’in üzerine son çiviyi çakmaya çalışıyorlar. Peki, 5’inci aşama ne? Söyleyeyim. Vaat edilmiş topraklar var! Nil ile Fırat’ın arası var. Diyarbakır var, Mardin var, Urfa var, GAP var, Çukurova var. Türkiye var, Türkiye! Açık söylüyorum: Eğer bugün Kudüs’e sahip çıkamazsak yarın İstanbul’u gündeme getirirler. Bugün Filistin’i koruyamazsak Allah korusun yarın Türkiye’nin bütünlüğünü savunmayla karşı karşıya kalırız.” açıklamasında bulundu.

“EĞER BUGÜN KUDÜS’E SAHİP ÇIKAMAZSAK YARIN İSTANBUL’U GÜNDEME GETİRECEKLER”

Müslümanlara sorumluluklarını hatırlatan Karamollaoğlu, “Gece gündüz ağlamanın Müslümanlara hiçbir faydası yok. Bugün sormamız gereken asıl soru şudur, ırkçı emperyalizm adım adım hedefine yürürken biz ne yapıyoruz? Yüzyıllık planlar bir bir devreye sokulurken biz ne yapıyoruz? Bağdat, Şam, Kudüs birer birer yağmalanırken biz ne yapıyoruz? Bu zulüm dünyasını yıkıp yerine adil bir dünya için mi çalışıyoruz, yoksa ırkçı emperyalizmin oyunlarına figüranlık yapıp birbirimizi mi boğazlıyoruz! Birleşeceğimize bölünüyor, birbirimizle mi uğraşıyor? Kardeşliğimizi pekiştireceğimize ırkçılık ve mezhepçilikle kavgaya mı tutuşuyoruz?” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜK İSRAİL PROJESİNE KARŞI BÜYÜK İSLAM BİRLİĞİ PROJESİ”

Karamollaoğlu, “Hasmın yaptıklarından şikâyet etmek acizlerin işidir. Kendi coğrafyasında kendi planlarını yapamayanlar, başkalarının yaptığı planların figüranı olmak zorunda kalırlar. İslam dünyası olarak bizim problemimiz, ırkçı emperyalizmin gücü değil, bizim içinde bulunduğumuz acziyettir. Bugün bizim problemimiz; Filistin işgal edilirken, eli kolu bağlı bekleyenlerdir! Kudüs’e el konurken, hâlâ ırkçılık, mezhepçilik yapanlardır! Mescid-i Aksa’da Müslümanların onuru çiğnenirken hâlâ kavmiyetçilik yapanlardır! Günde 40 defa Allahuekber deyip sonra Trump’a teslim olanlardır. Bir kez daha söylüyorum; Büyük İsrail Projesi’ne karşı, Büyük İslam Birliği Projesi’ni hayata geçirmediğimiz sürece daha çok ağlarız! Filistin, öncülüğünü Siyonizm’in yaptığı, küresel bir kuşatma ile karşı karşıyadır. Bu küresel kuşatmaya ancak küresel bir direnişle, küresel bir intifada ile karşılık verebiliriz. İhtilaflarımızı, farklılıklarımızı kaşıyarak değil, ittifaklarımızı güçlendirerek, bu gidişi engelleyebiliriz. Bu yüzden zaman süslü laflar söyleme zamanı değildir. Filistin’in kurtuluşunu gerçekten istiyorsak, süslü laflara değil, güçlü icraatlara ihtiyacımız var. Çünkü hep söylediğimiz gibi, ırkçı emperyalizm laftan değil, ancak ve ancak güçten anlar” diye konuştu.

“İSLAM ÜLKELERİ LİDERLERİNDEN SOMUT ADIMLAR BEKLİYORUZ”

Karamollaoğlu, “İslam İşbirliği Teşkilatı 51 yıl önce Mescid-i Aksa’yı korumak için kurulmuştu. Şu anda da Türkiye İslam İşbirliği Teşkilatı’nın dönem başkanı. Milletimiz bugün bu meydanda Filistin konusundaki kararlılığını ortaya koydu. Şimdi görev siyasi iradededir. Lafla peynir gemisi yürümüyor. Cılız açıklamalar, sözde kınamalar İsrail’i daha fazla cesaretlendirmekten başka bir işe yaramıyor. İslam ülkeleri liderleri, ümmetin iradesine cevap verecek somut adımları atmalıdır” dedi.

FİLİSTİN İÇİN KISA VE UZUN VADEDE YAPILMASI GEREKENLER

“Filistin için yapılması gerekenler bellidir” diyen Karamollaoğlu, Filistin mücadelesine yönelik çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

Kısa vadede yapılması gerekenler:

– Derhal İslam ülkeleri İsrail ile olan her türlü diplomatik ilişkilerini kesmelidir.

– Ciddi ekonomik, diplomatik ve siyasi yaptırımlar devreye sokulmalıdır.

– D-8’ler başta olmak üzere içinde yer aldığımız bütün ulusal ve bölgesel kuruluşlar harekete geçirilmelidir.

– Hukuka ve evrensel değerlere inanan bütün küresel kuruluşların bu zorbalığa karşı tek yürek halinde hareket etmesi sağlanmalıdır.

– Güney Amerika’dan Asya’ya, Filistin’e küresel bir destek platformu oluşturulmalıdır.

– İslam ülkelerinin hava ve kara sahaları İsrail ile ilgili her türlü askeri uçuşa ve tatbikata kapatılmalıdır.

– İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde bir “Filistin Barış Gücü” oluşturulmalıdır.

– Bu askeri güç, caydırıcı bir askeri teçhizat ile donatılmalıdır.

– Bu barış gücü, Filistinlilerin can ve mal güvenliğini korumak için Gazze’ye konuşlandırılmalıdır.

Uzun vadede yapılması gerekenler:

– İslam ülkeleri olarak birbirimizle uğraşmayı bırakmalıyız.

– Sahip olduğumuz imkânları birbirimizi yok etmek için değil, birbirimizi desteklemek için kullanmalıyız.

– Coğrafyamız üzerinde oynanan sömürgeleştirme politikalarına ve entrikalara karşı ortak stratejiler üretmeliyiz.

– Katma değer üreten savunma sanayiine ve teknolojiye ayak uydurmalıyız.

– Ekonomik ve teknolojik kalkınma, her İslâm ülkesinin en öncelikli meselesi olmalıdır.

– Ekonomik, teknolojik, siyasi ve askeri alanlarda ortak ve güçlü müesseseler oluşturmalıyız.

– Aramızdaki ticareti güçlendirmeli, bu ticareti kendi para birimlerimiz üzerinde gerçekleştirmeliyiz.

– “İslam Ülkeleri Savunma İşbirliği Teşkilatı”nı mutlaka kurmalıyız.

– Kaynaklarımızı doğru ve yerinde kullanmalıyız.

– Yeraltı ve yer üstü zenginliklerimizi, ailelerin, hanedanların, sultanların, sarayların, bazı çevrelerin değil, ülkelerimizin sanayileşmesi, kalkınması ve zenginleşmesi için harcamalıyız.

“BAŞKENTİ KUDÜS OLAN BAĞIMSIZ FİLİSTİN MUTLAKA KURULACAKTIR”

Milli Görüşçülerin inancında karamsarlığa yer olmadığını hatırlatan Temel Karamollaoğlu, sözlerini şu ifadelerle tamamladı:  “Aziz Milli Görüşçüler. Şartlar ne kadar zorlu olursa olsun. Bizim inancımızda karamsarlığa, umutsuzluğa yer yoktur. Karanlığın en yoğun olduğu anın, şafağın en yakın olduğu zaman olduğunu unutmamalıyız. İşte bugün burada ortaya koyduğunuz bu asil duruş, şafağın habercisidir. Sizler bugün burada en gür sesinizle zulme karşı çıkıyorsunuz. Zalimlere meydan okuyorsunuz. Hiç şüpheniz olmasın; bu zulmü elimizle durduracağımız günler yakındır inşallah. Sözlerimi rahmetli Necmettin Erbakan’ın şu cümleleriyle tamamlamak istiyorum. “Zulüm ebedi olamaz. Kötülük er ya da geç hüsrana uğrayacaktır. Hiç kimse Müslümanların bugünkü dağınıklığından dolayı İslam Birliği kurulmayacak zannetmesin. Allah’ın izniyle İslam Birliği mutlaka kurulacak.” Başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin mutlaka kurulacaktır. Unutmayın ki; zafer inananlarındır. Ve zafer yakındır..”

“YÜZYILIN ANLAŞMASI YOK HÜKMÜNDEDİR”

* Hamas İslami Direniş Hareketi Kudüs Sorumlusu Musa Akkari mitingde yaptığı konuşmada “Füzelerimiz, roketlerimiz belki sadece Tel Aviv’e ulaşıyor. Ama bu roketlerimiz Aksa’yı savunuyor, dünya genelindeki baskı altındaki Müslümanları da koruyor” diyerek, “Bizler ya özgür insanlar olarak yaşayacağız ya da ağaçlar gibi solup gideceğiz. Buradan haykırıyorum; Yüzyılın Anlaşması bugün itibarıyla düşmüştür ve yok hükmündedir” şeklinde konuştu.

Hamas İslami Direniş Hareketi Kudüs Sorumlusu Musa Akkari mitingde yaptığı konuşmada “Biz size kahramanların olduğu yerden, şehitlerin mekânı Kudüs’ten geldik. Kuşatma altındaki Gazze’den, baskı altındaki Batı Şeria’dan geldik. Şehitlerimiz, mücahitlerimiz Filistin’i savunmaktan vazgeçmeyecekler. Bugün buraya Yüzyılın Anlaşması’na boyun eğmemeye, boyun eğenlere dur demeye geldik. Eğer Filistin’in Batı’dan üzüntüsü varsa Doğu’dan da umudu var. Kardeşlerim, yüzlerinizde zaferi görüyorum. Çünkü komutanı Hz. Muhammed olan ümmet asla boyun eğmez, teslim olmaz. Ne mutlu sizlere, Filistin ile, Kudüs ile, Mescid-i Aksa ile berabersiniz” ifadelerini kullandı.

“YÜZYILIN ANLAŞMASI YOK HÜKMÜNDEDİR”

“Füzelerimiz, roketlerimiz belki sadece Tel Aviv’e ulaşıyor. Ama bu roketlerimiz Aksa’yı savunuyor, dünya genelindeki baskı altındaki Müslümanları da koruyor” diyen Akkari, “Bizler ya özgür insanlar olarak yaşayacağız ya da ağaçlar gibi solup gideceğiz. Buradan haykırıyorum; Yüzyılın Anlaşması bugün itibarıyla düşmüştür ve yok hükmündedir. Filistin asla bölünmeyi, kovulmayı, yok edilmeyi kabul etmez” açıklamalarında bulundu.

Hüdapar Genel Başkanı İshak Sağlam:

“FİLİSTİN HUZURLU OLURSA DÜNYA HUZURLU OLUR”

filistin, devlet olarak kabul edilmelidir. Filistin huzur içinde olursa bütün dünya huzur içinde olacaktır. İslam ülkelerindeki fitnenin tek sebebi Siyonizm tohumudur. Filistin konusunda bir araya gelelim. Filistin huzur içinde olmazsa İstanbul, Şam, Bağdat huzur içinde olamaz.

HÜDAPAR Genel Başkanı İshak Sağlam, “Filistin, devlet olarak kabul edilmelidir. Siyonistlerin anladığı tek dil kuvvettir. Filistin’e sahip çıkarak güç, kuvvet vermeliyiz. İslam ülkelerinin yöneticilerine sesleniyorum: Filistin’le askeri ve ticari anlaşmalar yapın. Bu anlaşmaları yapın ki, Filistin’e huzur gelsin. Filistin huzur içinde olursa bütün dünya huzur içinde olacaktır. İslam ülkelerindeki fitnenin tek sebebi Siyonizm tohumudur. Aramızdaki itilafları, ayrılıklardan kurtulmalıyız. Filistin konusunda bir araya gelelim. Filistin huzur içinde olmazsa İstanbul, Şam, Bağdat huzur içinde olamaz” açıklamasında bulundu.

“PLANA HEP BERABER KARŞI ÇIKACAĞIZ”

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim, Büyük Kudüs Mitingi’nin büyük bir buluşma olduğunu belirterek, “Bugün burada büyüklüğünü Filistin’den, büyüklüğünü Kudüs’ten, büyüklüğünü direnişten, büyüklüğünü sizlerden alan Büyük Kudüs Mitingi’ni gerçekleştiriyoruz. Bugün burada küstah Trump’ın çakma planını çöpe atıyoruz! Ben buradan Kudüs üzerinde hesap yapanlara sesleniyorum. Sizlerden, bu meydandan aldığım güçle onlara sesleniyorum. Kendinize gelin! Haddinizi bilin! Ateş olsanız cürmünüz kadar yer yakarsınız! Eğer bu planlarınızdan vazgeçmez iseniz, tarihimize bakın, sizin gibi hadsizlere nasıl hadlerini bildirdiğimizi göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

“AKAN KAN DURSUN YENİ BİR DÜNYA KURULSUN İSTİYORUZ”

* Yeryüzünden zulmün kalkmasını istediklerini belirten Abdullah Sevim, “Biz mazlumların yüzü gülsün istiyoruz. Biz gözyaşları dinsin, akan kan dursun, yeni bir dünya kurulsun istiyoruz. Bütün bunlar için Kudüs’ün bir mihenk taşı olduğunu biliyoruz. İşte o yüzden, durmak nedir bilmeden, Kudüs diye haykırıyoruz. Bu miting bizlere ibret olsun. Bu mitingdeki beraberliğimiz daim olsun. El ele verirsek ve inanırsak emin olun her zorluğu yener, her güçlüğü aşar, her fırtınada gemimizi sağ salim karaya çıkartırız. Biz yüzlerce yıl bunu başardık. Özgür Kudüs’le, Payitaht İstanbul’la, Şam-ı Şerif’le başardık! Yeter ki isteyelim, yeter ki gerçekten isteyelim. Şüphe etmeyin ki, yine başarırız” şeklinde konuştu.

“PLANA HEP BERABER KARŞI ÇIKACAĞIZ”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Saadet Partisi’nin düzenlediği bu mitingde olmaktan son derece mutluyum. Geçen hafta iki ülke bir plan açıkladı. Onlara göre, açıkladıkları plana yüzyılın planı dediler. Aynı zamanda bu planda sözüm ona barıştan bahsedildi. Ama planın açıklanmasında, plan yapılan Filistin yoktu. Yani Amerika ve İsrail kendileri yazdılar, kendileri oynadılar. Gerçekten barış isteyenler Filistin’in olmadığı yerde barışa ulaşamazlar. Aynı zamanda burada toplanmamızın sebebi siyasi olarak bulunmamız değil. Bu dava aklı, vicdanı olan herkes içindir. Bizler mazlum Filistin halkına, onların kendi egemen devletini kurmaya, sözde barış planına karşı çıkmaya, Filistinlilere destek olmaya omuz omuza devam edeceğiz. Bu plana hep beraber karşı çıkacağız” diye konuştu.

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU: “YENİ HAÇLI SEFERİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

“Kudüs, Osmanlı Devleti boyunca bütün dinlerin özgürce yaşadığı bir yerdi. Biz Müslümanlar için Kudüs kutsaldır, ilk kıblemizdir. Kudüs barış şehri olmalıdır. Yahudiler Haçlı zihniyetine karşı Müslümanlarla beraber savaşmıştı. Bugün çağımızın Haçlı zihniyeti ile karşı karşıyayız.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sayın Genel Başkan Karamollaoğlu’nu dikkatle dinledim. Herkesin dikkatle dinlemesi ve konuşmadan yola çıkarak gerekenin yapılması elzem olan bir konuşmaydı. Kudüs, Osmanlı Devleti boyunca bütün dinlerin özgürce yaşadığı bir yerdi. Biz Müslümanlar için Kudüs kutsaldır, ilk kıblemizdir. Kudüs barış şehri olmalıdır. Yahudiler Haçlı zihniyetine karşı Müslümanlarla beraber savaşmıştı. Selahaddin Eyyubi’nin özgürleştirdiği Kudüs’e Müslümanlarla beraber Yahudiler de döndü. Bu Müslümanların barışa verdiği önemdir ve Müslümanların başarısıdır. Bugün çağımızın Haçlı zihniyeti ile karşı karşıyayız. 1092 yılında Müslümanlara yönelik yapılan katliam yeniden yapılmak isteniyor. İşte ABD Başkanı Trump’ın açıkladığı sözde barış anlaşması yeni Haçlı seferidir. Biz yeniden bu Haçlı seferini boşa çıkaracağız. Herkesi kucaklayarak, kutuplaşmaya imkân vermeden bunu yapacağız. Emperyalizme, egemen devletlere karşı bütün mazlum halkların birleşmesi bizim ahdimizdir” dedi.

“FİLİSTİN’İ SAVUNACAĞIZ”

“1970’li yıllarda bizim gençlerimiz Filistin’in davasına destek verdiler. Kudüs için ilk mitingi düzenleyen Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı saygıyla anıyorum” diyen Kılıçdaroğlu, Kudüs’ün birleştirici bir dava olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “İşte Kudüs ve Filistin birbirine zıt gözüken iki davayı birleştiren davadır. Hakkın, hukukun, adaletin hakim olduğu Türkiye ve dünya olsun diye mücadele ediyoruz. Her firavunun bir Musa’sı vardır. Bizler bugünkü firavunların Musa’larıyız. Allah, hak, hukuk ve adalet diyenlerle beraberdir. Biz hakkı, hukuku, adaleti, Filistin’i inadına savunacağız. Filistin için hak, hukuk, adalet diyoruz, Kudüs için hak, hukuk, adalet diyoruz” ifadelerini kullandı.

GELECEK PARTİSİ GENEL BAŞKANI AHMET DAVUTOĞLU: “KUDÜS, MÜSLÜMANLARDAN ARINDIRILMAK İSTENİYOR”

BİZE bu seslenme imkânını veren Saadet Partisi’ne ve Genel Başkan Karamollaoğlu’na teşekkür ediyorum. Bizlere Filistin sevdasını aşılayan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamıza Allah’tan rahmet diliyorum. Erbakan Hocamızın emaneti Kudüs’e sahip çıkmayı bize nasip etsin. Kudüs Müslümanlardan arındırılmak isteniyor.

Mitingde konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Yenikapı’dan, aziz İstanbul’dan Kudüs’e sesleniyoruz: İstanbul yanınızda ve yanınızda olacaktır. Mescid-i Aksa ile Süleymaniye aynı mekândır. Bize bu seslenme imkânını veren Saadet Partisi’ne ve Genel Başkan Karamollaoğlu’na teşekkür ediyorum. Bizlere Filistin sevdasını aşılayan Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamıza Allah’tan rahmet diliyorum. Erbakan Hocamızın emaneti Kudüs’e sahip çıkmayı bize nasip etsin. Kudüs Müslümanlardan arındırılmak isteniyor. Bu işgal girişimini şöyle düşünelim. Bize, ‘Fatih, Eyyubi el Ensari işgal altında olacak ama İstanbul banliyösünde size yer vereceğiz’ deseler biz kabul etmeyiz. Bu şekilde bu planda asla kabul edilmeyecektir. Filistin Kudüs’te, Kudüs’süz Ortadoğu’da barış olmaz. Eğer Ortadoğu’da barış isteniyorsa Kudüs’ün kimliğine dikkat edilecek” dedi.

“KEŞKE BÜTÜN PARTİLER BURADA OLSAYDI”

“Yaptıkları planla Müslümanları toplanma kamplarına alacaklar. Bu Filistinlilerin sesini kısma projesidir” diyen Davutoğlu, “Filistin’i fiilen açık hava hapishanesine çevirmek istiyorlar ama biz buna izin vermeyeceğiz. Filistinliler bir gün asli vatanlarına dönecektir. Filistin’e 50 milyar dolar rüşvet teklif ediliyor. Filistinliler birkaç kuruşa topraklarını satmazlar. Gün yas tutma, kızma günü değil. Genel Başkan Karamollaoğlu’nun dediği gibi icraat yapmalıyız. Peki ne yapmalıyız? Kutuplaşmayı bırakıp davamız içim omuz omuza vermeliyiz. Buraya bütün partiler davet edildi. Keşke herkes burada olsaydı. Bir daha böyle bir organizasyon olursa diğer parti temsilcileri de ‘Konu Filistin, Kudüs ise her şey teferruat’ demelidir” ifadelerini kullandı.

DEMOKRAT PARTİ GENEL BAŞKANI GÜLTEKİN UYSAL: PLANIN ADINDA BARIŞ GEÇMESİ BARIŞI GETİRMEZ

DEMOKRASİ ihraç ediyorum derken kan ve gözyaşı getiren bir ABD var karşımızda. İsrail’in yayılmacı anlayışı, ABD’nin politikalarıyla maalesef coğrafyamıza kan ve gözyaşını miras bırakır halde. ‘Bal, bal’ demekle ağız tatlanmaz, sözünden hareketle Ortadoğu’da barışı getirecek planların isminin barış olması kifayet etmez.

* Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, “Demokrasi ihraç ediyorum derken kan ve gözyaşı getiren bir ABD var karşımızda. İsrail’in yayılmacı anlayışı, ABD’nin politikalarıyla maalesef coğrafyamıza kan ve gözyaşını miras bırakır halde. ‘Bal, bal’ demekle ağız tatlanmaz, sözünden hareketle Ortadoğu’da barışı getirecek planların isminin barış olması kifayet etmez. Dahası bir Mecelle kaidesidir, ‘İsim değişikliğiyle gerçek değişmez.’ Dolayısıyla bu planlarının adında barış geçiyor olması, işgalci mantık devam ettiği sürece, buradaki vasat değişmeyecektir. Kudüs ve işgal edilmiş Filistin toprakları özelinde, Ortadoğu’da barış başta İsrail’in işgalci politikalarından vazgeçmesiyle mümkündür” dedi.

 

 

MİLLİ GAZETE

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme