Yargı kararları arasındaki tutarsızlığa tepki

Hukuk
İstanbul Çekmeköy’de hemşire Ayşegül Terzi’ye şort giydiği için tekme atan Abdullah Çakıroğlu hakkında 2 yıl 7 aydan, 9 yıl 4 aya kadar hapis cezası istenirken 15 Temmuz darbe girişimi sır...
EMOJİLE

İstanbul Çekmeköy’de hemşire Ayşegül Terzi’ye şort giydiği için tekme atan Abdullah Çakıroğlu hakkında 2 yıl 7 aydan, 9 yıl 4 aya kadar hapis cezası istenirken 15 Temmuz darbe girişimi sırasında sela okuyan müezzine saldıran kişilerin tahliye edilmesi kamuoyunda tepki gördü.  Sosyal medyada tepkisini gösterenler, yargı kurumlarının kararları arasında tutarlılık olması gerektiğini belirttiler

İstanbul Çekmeköy’de, belediye otobüsünde şort giydiği için bir hemşireyi darbettiği iddiasıyla tutuklanan şüpheli Abdullah Çakıroğlu hakkında “inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama”, “kasten yaralama” ve “hakaret” suçlarından 9 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Hemşire Ayşegül Terzi, 12 Eylül’de Alemdağ Polis Merkezi’ne giderek bir şüphelinin otobüste şort giydiği için yüzüne tekme attığını belirtip şikayette bulunmuştu. Bu doğrultuda çalışma başlatan Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, otobüsün güvenlik kamera kayıtlarını inceleyerek tespit ettiği Abdullah Çakıroğlu’nu gözaltına almıştı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından Anadolu Adalet Sarayı’na sevk edilen ve savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakılan şüpheli hakkında, savcılığın talimatıyla “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu da işlediği gerekçesiyle yeniden gözaltı kararı çıkarılmıştı.

Savcılığın talimatı doğrultusunda çalışma başlatan polis ekipleri, Çakıroğlu’nu Çekmeköy’deki evinde gözaltına almıştı.

Şüpheli Çakıroğlu, çıkarıldığı nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ile “inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” suçlarından tutuklanmıştı.

SELA OKUYAN MÜEZZİNE SALDIRANLAR SERBEST

15 Temmuz darbe girişiminde sela okuyan müezzine saldıran, CHP Urla Belediye meclis üyesi Lütfi Özbey’in oğlu Hasan Özbey ve beraberindekiler serbest bırakıldı.

İzmir’in Torbalı ilçesinde sela okuyan müezzin ve cami imamına saldıran ve camiyi de tahrip eden 8’i tutuklu 23 sanık hakim karşısına çıktı.

Mahkeme avukatların tahliye talebini kabul etti. Sanıkların tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Tahliye edilenler arasında CHP Urla Belediye meclis üyesi Lütfi Özbey’in oğlu Hasan Özbey de var.

Duruşmayı CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ve CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir de takip etti.

Kimlik kontrolünün ardından mahkeme başkanı, sanıklara haklarını hatırlatarak iddianamede sanıklar hakkında isnat edilen suçlamaları okudu.

Camiye ve müezzine saldırdıkları kamera kayıtları ile sabit olan sanıklar, duruşmada ise FETÖ karşıtı olduklarını, işgal girişimine direndiklerini iddia ederken hiçbir şeyden haberleri olmadığını ve psikolojilerinin bozulduğunu söyledi.

“Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “Basit yaralama”, “Hakaret” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet ve 13 yıl 6’şar ay hapis cezası istemiyle yargılanan saldırganların tamamı tahliye edilerek duruşma ertelendi.

Kamuoyu, şort giydiği için hemşireye saldıran sanığın yeniden gözaltına alınıp tutuklanmasını takdirle karşılarken, müezzinlere saldıran kişilerin tahliye edilmesine ise tepki gösterdi. Sosyal medyada tepkisini gösterenler, yargı kurumlarının kararları arasında tutarlılık olması gerektiğini belirttiler- Dünya Bülteni

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme