Sizden de Rüşvet İsteyen Oldu mu?

Hukuk
Başbakanlık, yolsuzluğa bulaşan kamu kurumları ve kamu görevlilerini tespit etmek amacıyla ilginç bir yönteme başvurdu. Yolsuzlukla mücadele stratejisi çerçevesinde ilk adım atılarak “Yolsuzluk ...
EMOJİLE

Başbakanlık, yolsuzluğa bulaşan kamu kurumları ve kamu görevlilerini tespit etmek amacıyla ilginç bir yönteme başvurdu. Yolsuzlukla mücadele stratejisi çerçevesinde ilk adım atılarak “Yolsuzluk Algı Endeksi Araştırması” başlatıldı. Anket taslağına konulan satır arası bir soruyla, kamuda rüşvetin yaygın olduğu, vatandaşın şikâyetçi olduğu kurumlar ve kamu görevlileri deşifre edilecek. Türkiye genelinde yapılacak araştırmada vatandaşa 10 soru yöneltilecek.

Habertürk’ün ulaştığı taslak çalışmaya göre vatandaşlara “Son aylarda sizden rüşvet isteyen bir kurum oldu mu?” sorusu yöneltiliyor ve hemen ardından şu soru geliyor: “Olduysa sizden o rüşveti kim istedi?” Anket sonucunda, Türkiye’de yolsuzluğun ne kadar yaygın olduğu ve en çok yolsuzluğun hangi kurumlarda yapıldığı ortaya çıkacak.

ANKETTE TSK YOK

Ankete katılan ve bir anlamda kurumdaki yolsuzluğu ihbar eden vatandaşın ismi ise gizli tutulacak. Ankette kurumlarla ilgili vatandaşlar arasındaki rüşvet algısının da haritası çıkarılacak. Anket taslağında yer alan sorularda “Size göre Türkiye’de en çok hangi kurumda yolsuzluk yapılıyor?” bölümü de yer alıyor. Sorunun altında sıralanan yaklaşık 20 kurum ve kuruluş arasında Emniyet Genel Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü gibi birimler bulunuyor. Taslakta Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ise yer almıyor. Gerekli görülürse taslak tamamlanmadan önce TSK’nın da araştırmaya eklenebileceği öğrenildi.

SABIKA KAYITLARI İNCELENECEK

Başbakanlık’ın, kamuda şeffaflığın sağlanması, yolsuzluk ve rüşvetle mücadele stratejisinde sadece anket uygulaması yapılmıyor. Bunun yanı sıra kamuda yolsuzlukla ilgili risk haritası da çıkarılıyor. Sabıka kaydı olarak bilinen adli sicil veri tabanındaki bilgilerden yararlanılarak yolsuzluk suçlarına ilişkin istatistikler çıkarılacak. Yolsuzluk suçlarına ilişkin soruşturma ve kovuşturmalarla ilgili veri tabanlarındaki bilgiler ve istatistikler analiz edilerek risk alanları belirlenecek.

Ayrıca Devlet Personel Başkanlığı bünyesinde oluşturulan disiplin suçlarına ilişkin veri tabanı, tüm kamu görevlilerini kapsayacak şekilde uygulamaya konulacak. Bu verilerden tüm kamu kurumlarının yararlanması sağlanacak.

Haber3.com