Sivil Anayasa Forumu

Hukuk
Genç Siviller’in düzenlediği Sahibinden Anayasa forumlarının 6.sı 9 Nisan saat 13:30’da, Ankara’da yapılacak. Açılış konuşmasını Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun yapıl...
EMOJİLE

Genç Siviller’in düzenlediği Sahibinden Anayasa forumlarının 6.sı 9 Nisan saat 13:30’da, Ankara’da yapılacak. Açılış konuşmasını Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun yapılacağı foruma, Güney Afrikalı Bakan Geoff Doidge konuşmacı olarak katılacak.

Günümüzün en orijinal, en katılımcı ve en demokratik anayasası Güney Afrika’da yazılmıştır. Ayrımcı apartheid rejimi sona erdikten sonra Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Yeni Anayasa’sı 1996’da onaylanıp Şubat 1997’de yürürlüğe girdi.  Ayrımcılığın en üst düzeyde olduğu, etnik gruplar arası gerilimlerin sıkça yaşandığı, sosyal eşitsizliklerin ve kutuplaşmaların çok büyük olduğu Güney Afrika gibi bir ülkedeki anayasa sürecinin en büyük başarısı, eğitim seviyesinin düşüklüğü ve kültürel farklar yüzünden birbirinden çok uzak öncelik ve özlemleri olan bir toplumu insan haklarına son derece saygılı, çok demokratik ve bir o kadar da etkili bir metnin etrafında birleştirmesidir.

Geoff Doidge’nin bu deneyimi anlatacağı  forum  9 Nisan Persembe günü saat 13.30’da Ankara Hotel Midas’da gerçekleştirilecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme