Özkök Bana Darbe Planlarını Gösterdi

Hukuk
Emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın Ergenekon kapsamında verdiği ifadede “Hazırlanan Ayışığı ve Yakamoz darbe planlarını Özkök gösterince, dışlandığını anladığını” söyledi. Eski Kara Ku...
EMOJİLE

Emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın Ergenekon kapsamında verdiği ifadede “Hazırlanan Ayışığı ve Yakamoz darbe planlarını Özkök gösterince, dışlandığını anladığını” söyledi.

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın Ergenekon soruşturması kapsamında verdiği 31 sayfalık ifadesi, Balyoz darbe planı iddialarına yönelik davaya delil oldu. Yalman’ın “Ayışığı ve Yakamoz adlı darbe planlarını, 2004 baharında Hilmi Özkök odasında bana gösterdi” sözleri dikkat çekti.
 
Soruların tamamı günlüklerden
 
Balyoz Darbe planı davasına bakan İstanbul Özel Yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi, delillerin toplandığını son duruşmada sanıklara söyledi. Balyoz davasının delilleri arasına giren en önemli ifade ise dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman’a ait. Yalman’a yöneltilen soruların tamamının, Özden Örnek’in olduğu öne sürülen günlüklerdeki iddialar ve Ergenekon yapılanmasıyla ilgili olduğu görüldü.
 
Planı gördüm dışlandığımı anladım
 
Savcının “Ayışığı, Sarıkız ve Yakamoz adlı darbe planlarından haberiniz var mı? Planların hazırlanmasında rolünüz ne oldu? Kimler hazırladı? Ne gerçekleştirmeyi planlıyordunuz?” sorusuna Yalman şu cevabı veriyor: “Ayışığı ve Yakamoz adlı darbe planlarını Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök 2004 bahar aylarında odasında bana gösterdi. Kendisi tarafından bilgimin olup olmadığı soruldu. Ben de bilgimin olmadığını söyledim. Bunun üzerine kendisi de ‘ben de öyle tahmin etmiştim’ dedi. Esasen bir slayt sunumu şeklinde öğrendim ben de bu planların ne olduğunu. Planı okuyunca kendimin de bu plandan dışlandığına muttali oldum.”
 
Bazı komutanlar aşırıya gidiyordu
 
Örnek’in günlüklerindeki “16 Mart 2004’te Genelkurmay Başkanını görmeye gittim. Şener’in yaptıklarının yetkisini aştığını ve birçok şeyden haberi olduğunu söyledi. Ben de KKK’ya gittim bunu anlattım ve Hava Kuvvetleri Komutanıyla ikisini durdurma karar aldık” ifadesi sorulan Yalman, “Özellikle MGK’daki görüşmelerde bazı komutanların aşırlılıklarından rahatsız olduğumu ve Hilmi Özkök’ün de aynı fikirde olduğunu zannediyorum. Darbeyle ilgili hiçbir düşünceye katılmam mümkün değil.” Yalman, Kıbrıs sorunuyla ilgili Hilmi Özkök’e sunulan ve altında 4 kuvvet komutanının imzasının yer aldığı bildiriyi, Özkök’ün ‘muhtıra’ olarak niteleyip altındaki 3 imzayı çıkarttırdığını anlattı.
 
O mektuplardan bana da gönderildi
 
Savcının Özden Örnek’in günlüklerinde yer alan “Genelkurmay Başkanına tam bir tavır oluşmuş. Mustafa Balbay Jandarma Genel Komutanına gelerek ‘bildiklerimi yazarsam kaçacak yer bulamaz’ demiş. Yine bugün ayrıca Cumhuriyet’te ‘Genç subaylar rahatsız’ diye bir haber çıkmış” ifadelerini hatırlatarak “Genelkurmay Başkanına tavır almanızın nedeni neydi” sorusuna Yalman “Genelkurmay Başkanına karşı tavır geliştirmek söz konusu olmadı ve olamaz. Cumhuriyet’teki haber beni şok etmişti. Ben de bu haberden rahatsız oldum” cevabı verdi.
 
Kim organize etti bilmiyorum
 
Yalman’a, Şener Eruygur’dan ele geçen ve Hilmi Özkök’ü istifaya zorlamak amacıyla sanki alt düzey subaylar yazmış gibi gönderilen istifa içerikli mektuplar da soruldu. Yalman, “Ben de komuta heyetini zan altında bırakacak içerikte imzasız mektuplar aldım. Aynı mektupların Özkök’e gönderildiğini tahmin ediyorum. Ancak bu mektupların kimler tarafından organize edilip gönderildiğini bilmiyorum” cevabını verdi.
 
Jandarma beni de yasadışı dinlemiş
 
Savcının, MHP Milletvekili Ümit Özdağ ile kendisi arasında geçen ve Şener Eruygur’da ele geçen telefon konuşma dökümlerini sorması üzerine Aytaç Yalman, “Özdağ ile görüşme yaptığımı hatırlamıyorum. Bu görüşmenin doğru olduğu varsayılıyorsa Jandarma Genel Komutanlığu tarafından telefonlarımın mahkeme kararı olmadan dinlenmiş olabileceğini değerlendiriyorum” cevabı veriyor.
 
Aytaç Yalman’a, Şener Eruygur’da ele geçen belgelerdeki eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın zehirleme planları soruldu. Yalman, bu konuyu basından duyduğunu bir bilgisi olmadığını dile getirdi. Yalman’a, Ergenekon sanığı emekli Orgeneral Hurşit Tolon’da ele geçen “opera-son” adlı belgedeki, “Özkök istifa ettirilip yerine Yalman getirilecek” iddiası soruldu.
 
Bu stratejiden bilgisi olup olmadığı sorulan Yalman, şunları dile getirdi: “Özkök’ün ifadelerinden bu bilgiye muttali oldum. Bundan haberim yok. Bu bilgi benim göreve başladığım günlerdeki bazı bilgilerle örtüşmesinden calib-i dikkattir. KKK görevine başladığım ilk haftalarda Ali Er adlı Kurmay Albay bana ‘Siz 1. yılın sonuna kalmadan istifa edecekmişsiniz, bu konu her tarafta konuşuluyor’ dedi. Tabi benim için çok ciddi bir şok oldu. Buna takiben bir hafta sonra bir gazetede ‘Aytaç Paşa sağlık nedeniyle istifa edecek’ diye bir yazı çıktı. Opera-son isimli dosyadaki istifa etmem konusuyla veya ettirilmem konusuyla bu yaşadığım olay arasında anlamlı bir ilişki var.”

Rotahaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme