Örgüt bağlantısına yeni soruşturma açılmalı

Hukuk
Şule Dağlı’nın haberi Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada mahkemenin ‘örgüt bağlantısı’ olmadığına karar vermesi hukukçular tarafında...
EMOJİLE

Şule Dağlı’nın haberi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada mahkemenin ‘örgüt bağlantısı’ olmadığına karar vermesi hukukçular tarafından tepkiyle karşılandı.

Gültekin Avcı (Eski savcı): Mahkemenin bu yönde karar vermesinde savcının yeterli iddianame hazırlamamasının etkisi var. Bu sebeple özel yetkili savcılıklar Dink davasının aydınlanmamış örgüt bağlantılarının ortaya çıkarılması için ayrı bir soruşturma başlatabilir. Bu çok daha sağlıklı olur. Ancak her şey sona ermiş gibi görmemek lazım. Yargıtay safhasında kararın bozulacağını düşünüyorum. Aksi durum, Ergenekon ve irtibatlı davalardaki örgütsel bağlantıları yok saymak anlamına gelir.

Reşat Petek (Emekli Cumhuriyet Başsavcısı): Dava henüz sona ermedi. Üçüncü aşama olan temyiz aşamasına geçti. Bu aşamada kamuoyunun tepkisini çeken kararın dikkatle inceleneceği kanısındayım. Benzer durum Danıştay saldırısı davasında da olmuştu ve mahkeme Ergenekon bağlantısını işaret ederek bozmuştu. Bu cinayetin ülkede kaos ortamı oluşturmak için örgütsel bir şekilde yapıldığı kanısı kamuoyunda oluşmuştur. Bundan dolayı soruşturmanın tekrar ve daha ayrıntılı yapılarak somut delillerin ortaya çıkarılması gerekiyor.

Fikret Duran (Boğaziçi Avukatlar Derneği Başkanı): Savcılığın, davayla ilgili cinayetin Ergenekon örgütünün Trabzon hücresi tarafından işlendiğine dair mütalaası yargılamada derinleştirilmedi. Gizli güçlerin halen deşifre edilememesi; derin yapının halen etkin olduğu, bürokrasinin olayın aydınlanmasına giden yolları tıkadığı kanaati oluşturuyor.

Ömer Kavili (Ceza Hukuku avukatı): Duruşma savcısının defalarca Ergenekon bağlantıları ile ilgili mütalaa vermesine rağmen böyle bir karar çıkması Yargıtay safhasında göz önüne alınacaktır. Savcıların iddiasının dikkate alınmaması, kararı bozmayı gerektirir. Ceza yasalarında suç örgütü tanımı açık. 2 veya daha fazla kişinin suç işlemek kastıyla bir araya gelmesiyle örgütlü suçlar oluşur. Mahkeme heyeti neyi göremedi onu da gerekçeli karar açıklandığında anlayacağız.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme