Ordudaki “keçiler” kimin askeri?

Hukuk
BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişinin öldüğü helikopter kazasının üzerindeki bir sır perdesi daha aralandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün "Bana video geldi. Birileri cesetlerle ilgileni...
EMOJİLE

BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişinin öldüğü helikopter kazasının üzerindeki bir sır perdesi daha aralandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün "Bana video geldi. Birileri cesetlerle ilgileniyor, birileri vida söküyor. Cihazları keçiler gelip söküp götürmedi" sözleri, Devlet Denetleme Kurulu’nun raporuna dayandı. Yazıcıoğlu’nun yaşamını yitirdiği helikopterin cihazlarını söken 4 subay, 2. Ordu’dan çıktı.

Keş Dağı’ndaki gizemli trafik olayı araştıran Devlet Denetleme Kurulu raporlarına göre şöyle işledi:

* 25 MART 2009: Yazıcıoğlu ve 5 kişiyi taşıyan helikopter 2 bin 500 rakımlı Keş Dağı’na düştü.

* 28 MART 2009: Helikopterin enkazı, saat 15.00’da Keş Dağı’nın Kanlıçukur Mevkii’nde bulundu. Kaza yerine ilk giden köylüler oldu. Bu sırada olay yerinde inceleme yapan Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı’na ait Skorksy helikopter kırıma uğradı.

* 29 MART 2009: Arama kurtarma ekipleri ile sivil kaza kırım ekibi, enkaza ulaştı. İlk olarak Muhsin Yazıcıoğlu’nun cesedi bulundu. Ardından BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, BBP Sivas İl Başkan yardımcısı Murat Çetinkaya ve Pilot Kaya İstektepe’nin yaşamını yitirdiği anlaşıldı. Sivil savunma ekipleri cesetleri alıp dönüşe geçerken sivil kaza kırım ekibi de olay yerini incelemeye başladı. Ekip, helikopterdeki cihazları tek tek fotoğrafladı. İlk fotoğraflar, GPS cihazlarının helikopterin üzerinde olduğunu kanıtladı.

* 30 MART 2009: İşte ne olduysa bugün oldu. 2. Ordu Komutanlığı’na ait kaza kırım ve söküm ekibi, kırıma uğrayan askeri helikopterde inceleme yapmak üzere bölgeye geldi. Askeri ekip saat 10:00 sıralarında çalışmaya başladı. Bu sırada gazeteci İsmail Güneş’in cesedi saat 13:00’da bulundu. Güneş’in cesedinin bulunmasıyla dağdaki tüm sivil unsurlar Göksun ilçesine döndü. Diğer askeri birlikler ise şu saat sırasıyla Keş Dağı’nı terk etti:

* 14:40: İl Jandarma Komutanlığı

* 14:50: Jandarma Özel Harekat Birlikleri

* 15:04: Jandarma Bölge Komutanı Ali Lapanta ve İl Jandarma Komutanı Sezai Akgün

* 15:10: Adıyaman Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanlığı

* 16:10: Kurmay Başkan Albay Mazlum Köroğlu ve ekibi. Askeri birlikler dağı boşaltırken 2. Ordu’ya ait kaza kırım ekibi de çalışmalarını sürdürdü. Ekip, saat 16:00’da işini bitirip saat 17:30’da helikopterle Malatya’ya döndü.

* 31 MART 2009: Olayın 4’üncü gününde trafik ise saat saat şöyle işledi:

* SAAT 06:00: Kahramanmaraş İl Jandarma Kom., Jandarma İç Güvenlik Timi ve Gönüllü Köy Korucuları enkazın çevresinde emniyet şeridi oluşturdu.

* SAAT 13:00: 2. Ordu Komutanlığı Kaza Kırım ekibinde görevli olan 11 kişi, kırıma uğrayan askeri helikopterde yeniden incelemelere başladı.

* SAAT 15:50: Askeri ekip, 3 saat 50 dakika boyunca çalıştı.

* SAAT 16:00: 4 kişilik sivil kaza kırım ekibi tekrar Yazıcıoğlu’nun öldüğü helikopteri incelemek için bölgeye gitti.

* SAAT 16:58: Her iki ekip de helikopterle Göksun’a döndü.

48 SANİYELİK GİZEMLİ KAYIT

Cumhurbaşkanı Gül’ün "Cihazları keçiler gelip götürmedi" sözleri ortaya çıkan video kaydıyla kanıtlandı. Söz konusu kayıt, "meçhul subay" tarafından Cumhurbaşkanlığı makamına gönderildi. 48 saniyelik görüntü, enkazdaki parçaların nasıl söküldüğünü kanıtladı.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

"Helikopterin beynini sökün" emri kimden geldi?
* Sökülen beyin kime teslim edildi?
* Genelkurmay, neden açıklama yapmadı?
* Skandal sökümü bir gün sonra tespit eden sivil kaza kırım ekibi bunu neden raporuna yansıtmadı?

Toplumsal Hafıza

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme