Köylü Dava Açtı, TSK Mahkum Oldu

Hukuk
Mahkeme, geçici güvenlik bölgelerinin hukuka aykırı olduğu sonucuna vararak kararı oy birliğiyle iptal etti. Askerin ‘geçici güvenlik bölgesi’ içinde gösterdiği bölgelerle ilgili ilk kez m...
EMOJİLE

Mahkeme, geçici güvenlik bölgelerinin hukuka aykırı olduğu sonucuna vararak kararı oy birliğiyle iptal etti.

Askerin ‘geçici güvenlik bölgesi’ içinde gösterdiği bölgelerle ilgili ilk kez mahkeme kararı çıktı.

Geçici güvenlik bölgeleriyle ilgili ilk dava Tunceli’de açıldı. Davaya konu olay, Büyükyurt Köyü’ne bağlı Dokuzkaya Mezrası’nın Genelkurmay Başkanlığı tarafından terörle mücadele kapsamında ilan edilen geçici güvenlik bölgesi içinde kalmasıydı.

Davayı açan Ali Karabulut, yaşadıklarını "Çok kısıtlı şartlar altında gidiyorduk köyümüze. Malvarlığımız, mezarlarımız oradaydı. Yıllık ürünlerimizi almamız gerekiyordu. Zor şartlar altında gidiyorduk" sözleriyle anlattı.

Köyüne gidemediğini söyleyen Ali Karabulut, geçici güvenlik bölgesi kararının iptali için Malatya İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

Mahkeme, Ali Karabulut’un itirazını haklı buldu ve geçici güvenlik bölgelerinin hukuka aykırı olduğuna hükmetti.

Avukat Barış Yıldırım, kararı şöyle değerlendirdi: "Askeri yasak bölgeler ve güvenlik bölgeleri kanununda ancak askeri tesislerin ve eğitim atış alanları ile tatbikat alanlarının dört yüz metre etrafının sadece askeri güvenlik bölgesi olarak ilan edilebileceği belirtilmekteydi. Gerek Tunceli’deki gerekse de Doğu ve Güneydoğu’daki geçici güvenlik bölgelerinin birçoğu bu kritere sahip değil. Terörle mücadele konseptiyle veya gerekçesiyle hiçbir yer güvenlik bölgesi ilan edilemez, kanun açık."

Genelkurmay Başkanlığı, 30 gün içinde karara itiraz edebilecek. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da özellikle yaz aylarında operasyon alanlarında kalan birçok alan geçici güvenlik bölgesi ilan ediliyor. Bu bölgelere sivillerin girişi yasaklanıyor.

Ntvmsnbc
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme