İşte 31 Kişilik Gözaltı Listesi

Hukuk
Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında 31 ayrı adreste arama yapılıyor. Soruşturma kapsamında Ankara ve İstanbul’daki evlerinde arama y...
EMOJİLE

Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında 31 ayrı adreste arama yapılıyor. Soruşturma kapsamında Ankara ve İstanbul’daki evlerinde arama yapılan Emekli Orgeneral Çevik Bir, gözaltına alındı. İstanbul’da Bir’in dışında 8 kişinin daha gözaltına alındığı öğrenildi.
 
Arama yapılan adreslerin 18’i Ankara’da, 12’si ise İstanbul’da. İstanbul’daki Fenerbahçe Orduevi ve Levent’deki Askeri Lojmanlar’da da arama yapılıyor. Eskişehir, Çanakkale ve Niğde’de arama yapılan evler ve haklarında gözaltına alma kararı bulunan emekli askerler bulunuyor.
 
Levent’deki lojmanlarda 28 Şubat döneminin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir’in evi de var. Bir’in ayrıca Ankara’daki evinde de arama yapılıyor. Ayrıca emekli Tuğgeneraller Abdullah Kılıçarslan ile İdris Koralp’in evleri de aranıyor.
 
  Emekli Albay Cengiz Çetinkaya’nın evinde arama yapılıyor. Sabah saatlerinde 9 kişilik polis ekibi Çetinkaya’nın Kadıköy’deki evine geldi. Evde arama yapan polisler, 28 Şubat dönemine ait belge ve bulgu aradı.
 
Ayrıca Çanakkale’de emekli hava astsubayı Ahmet Tarık Yelkenci’nin evinde arama yapıldı. Çanakkale merkezde  emekli hava astsubayı Ahmet Tarık Yelkenci’nin evinde, 28 Şubat süreci ile ilgili olarak savcılık talimatıyla arama yapılmaya başlandı. Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli dört kişilik ekip saat 11.50’de adrese gelerek içeri girdi.
 
Öte yandan soruşturma kapsamında emekli Orgeneral Çevik Bir, emekli Tuğgeneraller Abdullah Kılıçarslan ve İdris Koralp dahil olmak üzere 31 kişi hakkında daha gözaltına alma kararı var.
 
Emekli DGM Başsavcısı Nuh Mete Yükse hakkında da gözaltı kararı olduğuna dair iddialar var. Ancak Nuh Mete Yüksel, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ”Bana intikal eden bir şey yok. Evimde arama da yok” dedi.
 
Aramaların ve gözaltı kararlarının gerekçesinin, REFAH YOL hükümetine karşı darbe girişimi olduğu öğrenildi.
 
HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsic ise basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda operasyonun Ankara, İstanbul ve Çanakkale olmak üzere üç ilde gerçekleştiğini ve 31 ayrı adreste aramalar yapıldığını belirtti. Hamsici ayrıca Bir ve Kılıçarslan’ın gözaltına alındığını da belirtti.
 
31 KİŞİLİK GÖZALTI LİSTESİ VAR

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında Ankara, İstanbul, Niğde, Çanakkale ve Eskişehir’de arama yapıldığı ve yaklaşık 31 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldığı bildirildi. Edinilen bilgiye göre, hakkında gözaltı kararı çıkarılan kişiler, emekli askerlerden oluşuyor.

Listedeki 17 kişinin Ankara’dan, 11 kişinin de İstanbul’dan gözaltına alınacağı bildirildi. Çanakkale, Eskişehir vve Niğde’den birer kişi gözaltı listesinde bulunuyor.
 
İşte o liste;
 
Ankara: emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan, emekli Kurmay Albaylar Hüsnü Dağ, Arslan Daştan, Oğuz Kalelioğlu, Sezai Kürşatökte, Ahmet Nazmi Solmaz; emekli Kıdemli Albaylar Serdar Çelebi, İbrahim Selman Yazıcı, emekli Albaylar Mustafa Kemal Savcı, Ziya Batur, Ruşen Bozkurt, Mehmet Şinasi Çalış, Aburrahman Yavuz Gürcüoğlu, İsrafil Aydın, Yahya Cem Özarslan; emekli binbaşı Ahmet Aka; emekli Başçavuş Hamza Özaltun 

İstanbul: emekli Orgeneral Çevik Bir, emekli Tuğgeneraller İdris Koralp, Ünal Akbulut; emekli albaylar Yüksel Sönmez, Eser Şahan, Cengiz Çetinkaya; emekli Binbaşı Salih Eryiğit; emekli yüzbaşılar Orhan Nalcıoğlu, Mustafa Babacan; emekli Başçavuş Necdet Batıran, Aydın Karaşahin.

Çanakkale: emekli Astsubay Ahmet Tarık Yelkenci

Eskişehir: emekli Albay Alican Türk
 
Niğde: emekli Kıdemli Albay Ümit Şahintürk
 
EMEKLİ TUĞGENERAL KILIÇARSLAN’IN EVİNE AMBULANS GELDİ
 
Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında gözaltı kararı çıkarılan emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan’ın Ankara Birlik Mahallesi’ndeki evinin önüne ambulans geldi.

Kılıçarslan’ın oturduğu Çağıl Apartmanı’nın önünde duran ambulanstan bir doktor inerek binaya girdi. Yaklaşık yarım saat içeride kalan doktor, daha sonra ambulansla evin önünden ayrıldı.
 
SAVCI BİLGİLİ’DEN AÇIKLAMA

Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili ise konu hakkında yaptığı açıklamada, "Haklarında gözaltı kararı olan 31 ismi de ulaşıldı" dedi.
 
EMEKLİ ALBAY ŞAHİNTÜRK ANKARA’YA GÖTÜRÜLDÜ

28 Şubat soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan, emekli Albay Ümit Şahintürk, Niğde’de gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında sabah saatlerinde Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’nin talimatıyla harekete geçen polis, Niğde’nin Altunhisar İlçesi’nin İstiklal Caddesi’nde oturan emekli Piyade Albay Ümit Şahintürk’ün evine geldi. Evde arama yapan polis, Şahintürk’ü de gözaltına aldı. Emekli Albay Şahintürk, ifadesi için Ankara’ya götürüldü.
 
ÖZKASNAK EVİNİN ÖNÜNE JANDARMA ÇAĞIRDI

28 Şubat soruşturmasında hakkında yakalama kararı çıkartıldığı iddia edilen ancak ismi 31 kişilik listede görülmeyen Erol Özkasnak, Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Yalıkavak beldesindeki evine jandarma çağırdı. Gazetecileri engellemek amacıyla Gümüşkaya Jandarma Karakolu’na telefon eden Özkasnak’ın evinin önünde, şu anda iki jandarma bekliyor.
 
BİR ANKARA YOLUNDA

Soruşturma kapsamında İstanbul’da gözaltına alınan emekli Orgeneral ve dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevir Bir, Ankara’ya götürülüyor.
 
EVLERİNDE ARAMA BİTENLER SAĞLIK KONTROLÜNDE
 
Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği tarafından yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınan zanlılardan bazıları sağlık kontrolüne götürülüyor. Sağlık kontrolünden geçirilen 6 kişi arasında ise çevik Bir de bulunuyor.

Habertürk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme