İbretlik Cezalar Devri!..

Hukuk
Haber: Engin Dinç EVE ÇİÇEK GÖTÜRME CEZASI “Diyarbakır’da üzerine kuma getirdiği eşine ve çocuğuna şiddet uyguladığı gerekçesiyle yargılanan Hayrettin Çetintaş, eşine 5 ay boyunca çiç...
EMOJİLE

Haber: Engin Dinç

EVE ÇİÇEK GÖTÜRME CEZASI
Diyarbakır’da üzerine kuma getirdiği eşine ve çocuğuna şiddet uyguladığı gerekçesiyle yargılanan Hayrettin Çetintaş, eşine 5 ay boyunca çiçek götürme ceazında çarptırıldı. Hayrettin Çetintaş, 10 yaşındaki oğlu Hasan’ı dövdüğü için de aile ilişkileri ve çocuk gelişimi konulu, ayda 1 adet olmak üzere 5 kitap okuma cezasına çarptırıldı.”

Sakarya 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nin kadın hakimi Huriye Gülen, kaçak elektrik kullanımı’, ‘ruhsatsız silah bulundurma’ ve ‘silahla kasten adam yaralama’ suçlarından karşısına çıkan 3 kişiye, Atatürk portresini temizleme, okulda tamirat yapma ve DSİ bahçesini temizleme cezaları verdi.  Hakim Gülen daha önce de sanıklara kütüphanede kitap okuma, halk eğitim merkezinde kurs görme ve sokak köpeklerine bakma gibi cezalar vermişti.”

CEM UZAN’A KİTAP OKUMA CEZASI

Genç Parti lideri Cem Uzan’a Başbakan Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı mahkemece bir rehber eşliğinde öfke kontrol sistemi programına katılma ve 5 yayın okuma cezası verildi.”
Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde öğrencilerle kavga eden bi gence hakim, MEB tarafından tavsiye edilen 100 temel eserden en az üçünü polis gözetiminde okuma cezası verdi. Karar karşısında çok şaşıran İbrahim Gök Halk kütüphanesinden aldığı Safahat adlı eseri alıp, cezasını çekmeye başladı.  İbrahim Gök ‘Kitap okumak güzel bir şeymiş,belki de bu sayede kitap okuma alışkanlığını kazanırım’ dedi.“

EL İLANIYLA ÖZÜR
Kastamonu`nun Araç İlçesi`nde eşini darp eden koca ilginç bir cezaya çarptırıldı. Eşini döven koca, mahkeme tarafından 1000 adet "Eşime vurduğum için eşimden ve tüm Araç halkından özür diliyorum" yazılı el ilanı bastırıp, ilçe halkına dağıtmakla cezalandırıldı.”

Artvin’in Yusufeli İlçesi’nde ikamet eden Osman D. hakkında, kiralık ev tutma konusunda tartıştığı eşi A.D’yi "kasten yaraladığı ve silahla tehdit ettiği" gerekçesiyle Yusufeli Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme heyeti, yargılama sonunda Osman D.’ye 3 ay 22 gün hapis cezası verdi. Heyet daha sonra cezayı, denetimli serbestlik uygulaması kapsamında kamu hizmetinde 3 ay 22 gün süreyle temizlik yapma cezasına çevirdi. Osman D., Yusufeli Kaymakamlığı bünyesindeki Yarbaşı Köyü Muhtarlığı emrinde köydeki çeşitli temizlik hizmetleri ile yapım onarım işlerinde günde 8 saat süreyle çalışarak cezasını çekiyor.”

İBRETLİK CEZALARIN KAYNAĞI NE?
Yukarda alıntı yaptığımız haberler, bahsettiğimiz ilginç cezalardan sadece birkaçı… Aslında bu tip ibretlik cezaları daha önceleri yabancı kaynaklı basın-yayın organlarında okur ve biraz alaycı, biraz da şaşkınlıkla karşılardık. Ancak ülkemizde de bu tip cezalar verilmeye başlayınca bir anda ‘Bu tip cezaların kaynağı nedir?’  diye düşünmeye başladık.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme