Hep Birlikte: “Kahrolsun İsrail!”

Hukuk
Kayseri’de oynanan  basketbol maçında İsrail takımını protesto ederek ‘Kahrolsun İsrail’ şeklinde slogan attıkları için haklarında dava açılan 30 gencin ilk duruşması 27 Ocak ta...
EMOJİLE

Kayseri’de oynanan  basketbol maçında İsrail takımını protesto ederek ‘Kahrolsun İsrail’ şeklinde slogan attıkları için haklarında dava açılan 30 gencin ilk duruşması 27 Ocak tarihinde Kayseri’de görülüyor.

Gençlere destek olmak için Türkiye’nin pek çok yerinden gelecek Mavi Marmara gönüllüleri ve Filistin dostları da Kayseri’deler…

31 Mayıs 2010 tarihinde Gazze’de yaşanan insanlık dışı ambargoyu delmek için yola çıkan Mavi Marmara gemisine İsrail askerleri uluslararası sularda saldırarak 9 kardeşimizi şehit etmişti. Bu olaydan sonra İsrail yönetimine dünyanın dört bir yanında siyaset, hukuk, medya, ekonomi, kültür, sanat ve spor alanları da dahil olmak üzere her platformda doğal olarak tepki gösterilmeye başlandı.

Yaşanan bu olayın ardından Türkiye’de de her alanda İsrail protesto edilmiş ve tepki gösterilmişti. Ancak 24 Kasım 2011 tarihinde Kayseri Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi’nde Kayseri Kaski Spor ile İsrail’in Maccabi Bnot takımları arasında oynanan Euro CUP kadınlar basketbol müsabakası sırasında Filistin bayrakları açtıkları ve yine hep birlikte "Kahrolsun İsrail" şeklinde slogan attıkları için 30 genç hakkında “Din, Dil, Irk, Etnik Köken, Cinsiyet Veya Mezhep Farkı Gözeterek Hakaret” suçlamasıyla dava açıldı. Söz konusu davada 30 genç Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un 14/2 ve TCK ‘nun 53/1 maddelerinden 1 yıl hapis cezası istemiyle yargılanıyorlar.

Mavi Marmara mağdurlarının haklarını savunmak için açılması beklenen davalar henüz açılmamışken ‘Kahrolsun İsrail’ diye slogan atan gençlere jet hızıyla dava açılması tepki ile karşılanıyor. 

Sadece ‘Kahrolsun İsrail’ şeklinde slogan attıkları için gözaltına alınan ve haklarında dava açılan 30 genç, ilk olarak 27 Ocak (bugün) tarihinde hakim karşısına çıkacaklar.

Gençler hakkında açılan davaya Türkiye’nin her yerinden tepki yağarken gençlere destek olmak isteyen Mavi Marmara gönüllüleri ve Filistin dostları Kayseri’ye giderek gençlerle dayanışma mesajı veriyorlar.

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinden Kayseri’ye otobüsler kaldırıldı. Sadece İstanbul’dan 15 otobüs dolusu Filistin dostu, gençlere destek olmak üzere bu akşam Kayseri’ye doğru hareket ettiler.

Bugün binlerce kişi mahkeme önünde toplanarak gençlere destek oluyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme