Hanefi Avcı ve Yalçın Küçük’e tahliye

Hukuk
Gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın’ın da aralarında bulunduğu 13 sanığın yargılandığı Odatv davasının tutuklu sanıkları eski emniyet müdürü Hanefi Avcı ile Prof. Dr. Yalçın Küçük...
EMOJİLE

Gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın’ın da aralarında bulunduğu 13 sanığın yargılandığı Odatv davasının tutuklu sanıkları eski emniyet müdürü Hanefi Avcı ile Prof. Dr. Yalçın Küçük’ün tahliyesine karar verildi. 

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden duruşmada, sanık savunmalarının ardından sanık avukatlarının talepleri alındı. 

Mahkeme heyeti başkanı Mehmet Ekinci, duruşmaya ara vermeden önce tutuklu sanık Hanefi Avcı’ya, “Daha önceki savunmalarınızda, yazdığınız kitap yüzünden tutuklandığınızı söylediniz. Ancak 2009 yılında da sizin hakkınızda yürütülen soruşturmalar varmış. O zaman daha kitap ortada yoktu. Peki o zaman neden sizi seçtiler?” diye sordu.

Bunun üzerine Hanefi Avcı, “Emniyette o dönem cemaatçilerle ilgili bir rapor hazırladılar. O raporda benim de adım vardı. O zaman bu rapora karşı çıktım. Daha sonra hükümet değişti, cemaat polisin içinde çoğalmaya başladı. Bu kez cemaatçiler fişleme yapmaya başladı. Ben buna da karşı çıktım. 28 Şubat döneminde Emin Aslan da askerlere ‘yanlış yapıyorsunuz’ demiştir. Kitaptan öncekiler idari soruşturmalardı. Kitap yazdıktan sonra da Devrimci Karargah davasına dahil edildim” dedi. 

Duruşmada esasa ilişkin görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Haluk Gedikli, dava dosyasının mütalaanın hazırlanabilmesi için, eksiklerinin tamamlanmasının ardından kendisine gönderilmesini istedi. Savcı Gedikli, tutuklu sanıklar Yalçın Küçük ve Hanefi Avcı’nın bu hallerinin devamına karar verilmesini de talep etti.

Karar

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Hanefi Avcı ve Yalçın Küçük’ün, “üzerlerine atılı suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, tutuklulukta geçirdikleri süre, başka dosyalardan tutuklu bulunmaları, tanıkların büyük çoğunluğunun dinlenilmiş olması, delillerin toplanması ve delilleri karartma ihtimal bulunmayışını” göz önüne alarak tahliye edilmelerine karar verdi.

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın Ankara’daki 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 19 Aralık’ta görülecek duruşmada tanık olarak talimatla beyanlarının alınacağını belirten mahkeme heyeti, talimat yazısının beklenmesine hükmetti. Sanıklardan Muhammet Sait Çakır’ın duruşmalara gelme zorunluluğu da kaldırıldı. 

Talimat cevaplarının mahkemeye ulaşmasıyla birlikte dosyanın, esas hakkında mütalaasını bildirmesi için Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine gönderilmesini de kararlaştıran heyet, duruşmayı 1 Nisan 2014’e erteledi. 

Cezaevinden çıkamayacaklar

Bu dava kapsamında tahliyesine karar verilen sanıklardan Yalçın Küçük, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve 22 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldığı Ergenekon Davası, Hanefi Avcı ise İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve 15 yıl 3 ay 20 gün hapis cezası aldığı Devrimci Karargah Davası nedeniyle tutuklu bulunuyor.

Avcı ve Küçük, söz konusu davalardan dolayı halen tutuklu olmaları nedeniyle cezaevinden çıkamayacak. 

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme