Dursun Karataş, Askeri Ambulansla Kaçırıldı

Hukuk
Firardan önce bir binbaşının Karataş’la düzenli olarak görüştüğünü anlatan Dilovası, "Cezaevinden askerî ambulansla kaçırılıp örgüt üyelerine teslim edildiğini de firarda rol alan örg...
EMOJİLE

Firardan önce bir binbaşının Karataş’la düzenli olarak görüştüğünü anlatan Dilovası, "Cezaevinden askerî ambulansla kaçırılıp örgüt üyelerine teslim edildiğini de firarda rol alan örgüt elemanlarından duydum." dedi.

Birinci Ergenekon davasının 220’nci duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri’de görüldü. Duruşmaya, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin’in de aralarında bulunduğu 17 tutuklu sanık katıldı. Duruşmada, sesi ve görüntüsü salona bozuk bir şekilde yansıtılan gizli tanık Dilovası, Savcı Mehmet Ali Pekgüzel’in kendisine yönelttiği soruları yanıtladı. Gizli tanık, yasa dışı DHKP/C’nin ölen elebaşısı Dursun Karataş ve Bedri Yağan’ın 1989 yılında Bayrampaşa Cezaevi’nden firar etme süreçlerini anlattı.

12 Eylül döneminde ve ardından Karataş ile birlikte aynı cezaevinde kaldığını söyledi. Daha önce 2 tünel kazma işleminin başarısız olması sonucu, firar için başka alanlara yöneldiklerini kaydetti. Kendisiyle birlikte 4 kişinin firar çalışmasında, bir müdahale olduğunda engellemek için ‘güvenlik’ olarak görev yaptıklarını ifade etti. Firardan 2-3 ay kadar önce cezaevine jandarma komutanlığında görevli bir binbaşının gelerek, Karataş ile baş başa görüşmeler yaptığını ileri sürdü. Binbaşının görüşmeye başlamasının ardından dış kapıda bekleyen askerlerin içeride beklemeye başladığını belirten Dilovası, "Binbaşı haftada birkaç kere gelmeye başladı. Biz, örgüt olarak bundan rahatsız oluyorduk ama aklıma başka şeyler geliyordu. Sonuçta örgütsel faaliyet kurmaktı, herkesle kurulabilirdi. Firar için hazırlık yapıldı. Ziyaret yerinin demirleri kesildi. Firar olacağı gün binbaşı alışık olmadığımız bir şekilde sabah erken saatte geldi. Yarım saat kalıp gitti. Saat 10.00 gibi ziyaret başlıyordu. ‘Kaçış olacağı’ söylendi. Güvenlik olarak beklemeye başladık. Üzerimizde kesici, delici aletler vardı. Dursun Karataş ve Bedri Yağan öbür tarafa geçtiğinde onları alıp götürecek örgüt mensupları yoktu. Ziyarete gelen az sayıda anne ve baba vardı. Onların bunu yapabilme özelliği yoktu. Cezaevindeki bu firarda bu binbaşının çok büyük bir katkısı olduğunu düşünüyorum. Karataş’ın cezaevinden askerî ambulansla kaçırılıp örgüt üyelerine teslim edildiğini de kaçırmada rol alan örgüt elemanlarından duydum." ifadelerini kullandı.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme