Cezaevi müdürü Şener Eruygur’a tekmil verdi

Hukuk
Ergenekon davasında ‘tanık’ sıfatıyla verdiği ifadelerle gündeme gelen Serhat İnce, "Ergenekon soruşturması, muhaliflerin sesini kesme girişimi" iddiasının yanlış bir anlayış old...
EMOJİLE

Ergenekon davasında ‘tanık’ sıfatıyla verdiği ifadelerle gündeme gelen Serhat İnce, "Ergenekon soruşturması, muhaliflerin sesini kesme girişimi" iddiasının yanlış bir anlayış olduğunu söyledi.
Sanıkların cezaevinde kötü şartlar altında bulunduğu açıklamalarına da katılmayan İnce, tutuklandıktan sonra Metris Cezaevi’ne getirilen emekli Orgeneral Şener Eruygur’a, cezaevi müdürünün, hazır ol vaziyetinde tekmil verdiğini gördüğünü belirtiyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahke-mesi’nde görülen 1. Ergenekon davasında geçtiğimiz ay Serhat İnce isimli ‘tanık’ ifade verdi. Tutuklu sanık organize suç örgütü lideri Sedat Peker’i yakından tanıyan tanık İnce, Ergenekon soruşturma sürecini Zaman için değerlendirdi. Ergenekon soruşturmasını yapan savcıların ‘tanık’ olarak ifadelerini almakla kalmadığını ve anlattıklarını tek tek araştırdıklarını anlatan İnce, "Ergenekon’a bakan mahkeme, gerçeğin peşinde. Ergenekon savcısı ifade verirken bana, ‘Mahkemede de bunları aynen anlat’ demedi.

Anlattıklarını inceleyeceğiz.’ dedi. ‘Anlattıklarımı tam üç sene araştırdı. Ben anlattım yazıp koymadı. Tek tek belgelerini araştırdı. Yazışmalar yaptı. Benim doğru söyleyip söylemediğimi inceledi. Hepsinin belgesini, evrakını buldu." diyor. Bu sebeple Ergenekon soruşturmalarını muhaliflere yönelik operasyon olarak görmediğini belirten İnce, "Bakın Ergenekon soruşturmasını yapanlar haklı ile haksızı ayırıyorlar. Dinliyorlar, araştırıyorlar. ‘Muhalifler içeriye atılıyor’ diye bir şey yok. Şu an dışarıda Ergenekon sanıklarından daha muhalif insanlar var. Hükümet aleyhine öyle laflar ediliyor ki bunların yanında Ergenekon sanıklarının açıklamaları hafif kalır. Eğer muhalifler içeriye atılsaydı bu insanları da alırlardı. Ergenekon’da gerçekten darbe teşebbüsü vardı. Beş koldan mevcut hükümeti devirmek için girişimler vardı. Bunlar tespit edildi, gün yüzüne çıkartıldı. Şimdi bunların yargılanması yapılıyor." şeklinde konuştu.

Ergenekon sanıklarının cezaevindeki hayat şartlarının kötü olduğuna dair iddiaları da hatırlattığımız İnce, bu konuya kendisinin cezaevinde gördüklerini anlatarak cevap veriyor: "Hurşit Tolon ve Şener Eruygur tutuklandığı zaman ben Metris Cezaevi’ndeydim. Tutuklandıkları gün cezaevinde bir hareketlilik oluştu. Tabii bizim paşaların tutuklandığından haberimiz yoktu. Şener Eruygur gelmiş meğer. Metris Cezaevi bölük ve tabur komutanı ‘hazır ol’a geçmiş, Şener Eruygur’a tekmil veriyor. Şaşırdım. Şener Eruygur önde, birinci müdür, ikinci müdür ve cezaevi tabur komutanı arkasında. Eruygur Paşa koğuş beğeniyordu. Tabii o anda ben Eruygur’u tanımıyordum. Herhalde ‘Adalet Bakanlığı’ndan müfettiş falan geldi’ diye düşündüm. Daha sonra Eruygur’un tutuklandıklarını öğrendim. Fakat tutuklu muamelesi görmediler. Koğuşlarında dizüstü bilgisayara kadar her şey vardı."

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme