Cezaevi arazisinde Öcalan imzası

Hukuk
Diyarbakır’a, İstanbul Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampusu’ndan sonra Türkiye’nin en büyük ceza infaz kurumlarından biri yapılmaya başlandı. Arazi paftalarının altında PKK lideri Öc...
EMOJİLE

Diyarbakır’a, İstanbul Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampusu’ndan sonra Türkiye’nin en büyük ceza infaz kurumlarından biri yapılmaya başlandı. Arazi paftalarının altında PKK lideri Öcalan’ın imzasının olduğu dikkat çekti.

İmralı’da çarptırıldığı ömürboyu hapis cezasını çeken PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’ın 43 yıl önce Diyarbakır’da Kadastro Teknisyeni olarak görev yaparken hazırlanan imar planı paftalarında imzası olan Diyarbakır-Ergani karayolu üzerindeki araziye dev cezaevi kampusu kuruluyor. Daha önce PKK ve Hizbullah mensuplarının kaldığı D Tipi Cezaevi’nin yanına bi 413 dönümlük arazi üzerine kurulan 2 bin 80 kişilik kapasiteli Diyarbakır Ceza İnfaz Kurumu için Kayapınar Belediyesi’nden ruhsat alınırken, kampusun 2014 yılında tamamlanması bekleniyor. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi 99 milyon 600 liraya yapılan ve temeli atılan cezaevi kampusu, İstanbul Silivri’den sonra Türkiye’nin en büyük ceza infaz kurumlarından biri olacak

Silivri gibi duruşma salonu da olacak
Geçtiğimiz yıllarda PKK ve Hizbullah davası sanıkları ile hükümlülerinin kaldığı D Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ni içine alacak olan alanda yapılacak kampusta yetişkin, çocuk ve kadınlar için ayrı ayrı cezaevleri, hastane ve duruşma salonu da bulunacak. Kent merkezinden 15 kilometre uzaklıkta olan kampusta lojman, mutfak ve çocuk kreşinin de yapılacağı belirtilirken, bazı duruşmaların artık kampus alanındaki duruşma salonunda yapılabileceği belirtildi. Yeni kampusun tamamlanması ile Bağlar İlçesi’nde kentin ortasında kalan ve 12 Eylül darbesinin sembol yerlerinden biri olan 5 Nolu Cezaevi’ndeki tutuklu ve hükümlülerin de buraya taşınacağı ve 5 Nolu Cezaevi’nin yerinin amaçlar için kullanılacağı belirtildi.

Başbakan ‘eskisini yıkacağız’ demişti
Diyarbakır’a 3 Eylül 2010 günü yaptığı ziyarette İstasyon Meydanı’nda halka hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Şu Diyarbakır Cezaevi bir dile gelse de 12 Eylül darbesi sonrasında yapılan insanlık dışı işkenceleri anlatsa" dedikten sonra, söz konusu cezaevinei kapatacaklarını, yeni bir cezaevi yapacaklarını, yenisi yapılınca Diyarbakır Cezaevi’ni yıkacaklarını söylemişti.

CnnTürk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme