‘BÇG odasında kazaları izliyordum’

Hukuk
Tümgeneral Turgut 28 Şubat sorgusunda, BÇG’nin çalıştığı odada nöbetçi olarak bulunduğunu, görevinin ise, TSK personelinin gece yaptığı trafik kazalarını rapor etmek olduğunu söyledi. 28 Şubat s...
EMOJİLE

Tümgeneral Turgut 28 Şubat sorgusunda, BÇG’nin çalıştığı odada nöbetçi olarak bulunduğunu, görevinin ise, TSK personelinin gece yaptığı trafik kazalarını rapor etmek olduğunu söyledi.
28 Şubat soruşturmasının 4’üncü dalgasında tutuklanan generaller, savcılık ve hakimlikte ilginç ifadeler verdi. SABAH, 6’sı muvazzaf 11 generalin tutuklandığı soruşturmada bazı şüphelilerin savcılık ve hakimlikte verdikleri ifadelerin detaylarına ulaştı. Savcı, Batı Çalışma Grubu (BÇG) Kriz Masası’nın Jandarma Genel Komutanlığı temsilcisi olarak gözaltına alınan Emekli Korgeneral Mustafa Bıyık’a kriz masası şemasını gösterdi ve burada isminin karşısındaki "kaplan" ifadesi ve "4200" ibarelerinin kod adı ve numarası mı olduğunu sordu.

‘KAPLAN, JANDARMADIR’

Bıyık’ın ifadesi ilginç oldu: "Bu belgede benim adım yer almakta ise de dikkatle bakıldığında rütbem belirtilmediği gibi ben Jandarma Asayiş Komutanlığı’nda da görev yapmadım ancak ismimin karşısında bulunan ‘kaplan’ kelimesi jandarma sınıfını, ‘4200’ kodu da istihbarat başkanlığını göstermektedir." Savcının BÇG’nin çalışma alanını gösterdiği ve Jandarma’daki BÇG yapılanmasını sorduğu Bıyık ifadesinin devamında, Jandarma Genel Komutanlığı’nda BÇG gibi bir yapılanma olmadığını anlatırken de dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener ile aynı binada çalıştığını şöyle anlattı: "Genelkurmay karargahında olduğu söylenen böyle bir alana hiç gitmedim. Başında bulunduğum Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı ana binasının Jandarma’ya ait bölümündeydi." Soruşturmanın kilit isimlerinden Tümgeneral Berkay Turgut’un hakimlik ifadesinde de ilginç bir detay yer aldı. Hakim, Turgut’a BÇG’nin görev yaptığı yere giriş çıkış kayıtlarını ve buranın krokisini gösterince hiç beklemediği bir yanıt aldı. Turgut şöyle dedi: "Genelkurmay binasının eksi 2 dediğimiz katında günlük acil işleri takip etmek amacıyla personel başkanlığı temsilcisi olarak ayda 3-4 defa nöbet tuttum. Bu nöbetimin mahiyeti, silahlı kuvvetler bünyesinde o gece meydana gelen kaza, yaralanma gibi olayları özetleyip sabahleyin vardiya amirine teslim etmektir." Önemli şüphelilerden Emekli Tümgeneral Çetin Saner de, hakimlikteki ifadesinde, BÇG’nin varlığını dahi kabul etmedi.

DÖRDÜNCÜ DALGADA 11 KİŞİ TUTUKLANDI

28 Şubat soruşturması dördüncü dalga arama ve gözaltılarının ardından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edilen 15 sanıktan 11’i tutuklandı. Tutuklananlar şöyle: "Tümgeneral Berkay Turgut, Tümgeneral Mehmet Faruk Alpaydın, Korgeneral Tevfik Özkılıç, Tuğgeneral Celalettin Bacanlı, Tuğgeneral Mehmet Ali Yıldırım, Tuğgeneral Metin Keşap ile emekli Korgeneral Mustafa Bıyık, emekli Korgeneral Hakkı Kılınç, emekli Tümgeneral Erdal Şenel, emekli Tümgeneral Çetin Dizdar, emekli Tümgeneral Çetin Saner." Mahkemeye sevk edilen emekli albaylar Erkan Yaykır ve Ardan Kıratlı ile, emekli Başçavuş Asım Atak ve emekli Başçavuş Abdullah Hoşgür ise serbest bırakıldı.

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme