Avukattan ağzı yanana müjde

Hukuk
Sabah’ın haberine göre İstanbul Barosu, avukatlarla müvekkiller arasında bitmek bilmeyen davalardan kurtulmak için harekete geçti. Baro, avukatından memnun kalmayan müvekkillerin çığ gibi büyüyen şikâ...
EMOJİLE

Sabah’ın haberine göre İstanbul Barosu, avukatlarla müvekkiller arasında bitmek bilmeyen davalardan kurtulmak için harekete geçti. Baro, avukatından memnun kalmayan müvekkillerin çığ gibi büyüyen şikâyetlerine hızlı çözüm bulmak için tahkim merkezi kuracak. Bu merkez, Türkiye’nin en önemli sorunları arasında yer alan ‘İhtisas Mahkemeleri’nin yaygınlaşması anlamında da önemli bir adım olarak görülüyor. Milyarlarca dolarlık anlaşmazlıklarda bile karar alma yetkisine sahip olan bu model sayesinde davalar hızla sonuçlanacak. İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Altay, çalışmayla ilgili şu bilgileri verdi: “Merkezi Türkiye Barolar Birliği bünyesinde kuracağız. Bu kurul vasıtasıyla uyuşmazlıkları, Avukatlık Kanunu’na vakıf tecrübeli hukukçulardan oluşan tahkim kurulları vasıtasıyla çözeceğiz. Ayrıca bu merkez, tahkim hukukunun geliştirilmesi için de bilimsel çalışmalar yapacak.”

İHRACATI KOLAYLAŞTIRACAK

Bu alandaki deneyimin daha sonra ticari anlaşmazlıklar için de kullanılabileceğini söyleyen Altay, ticari alanda bir tahkim derneğinin kurulması konusunda da çalıştıklarını belirtti. Altay, ticari alanda kurulacak bir tahkim merkezinin Türkiye’nin ihracatında da doğacak sorunları çözebileceğini söyledi.

İŞADAMLARI DA DEVREYE GİRDİ

Türkiye’nin komşularında yaşanan sorunların ekonomiye yansıması özellikle Doğu ve Güneydoğu’daki işadamlarını da bir tahkim merkezi kurulması yönünde arayışlara yönlendirdi. Suriye, Irak ve İran’daki sıkıntılar nedeniyle alacaklarını tahsil etmekte zorlanan işadamları bölgelerinde tahkim merkezi kurulması için çalışmaya başladı. Değer Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Değer, “Alacak tahsilinde sıkıntılar yaşıyoruz” dedi.

TAHKİM NEDİR?

Tahkim , bir olayın iki tarafının çalışmaya başladığı andan itibaren, uyuşmazlık durumunda tahkim merkezinin kararını tanıyacağına dair bir belge imzalanmasıyla başlıyor. Merkezin aldığı karar her iki tarafı da bağlayıcı özelliğe sahip. Normal dava sürecinin aylar, yıllar alırken tahkimle kararlar davanın konusuna göre bir haftadan, 4 aya kadar sürede çözülebiliyor. İş dünyası da hızlı karar özelliği nedeniyle tahkimi tercih ediyor.