AP Başörtüsü Mağdurlarını Sordu

Hukuk
Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye’de kadın hakları taslak raporunda, kadın istihdamının yetersizliği eleştirilerek başörtüsü nedeniyle işe alınmayan kadınların oranı soruldu. AP Türkiye...
EMOJİLE

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye’de kadın hakları taslak raporunda, kadın istihdamının yetersizliği eleştirilerek başörtüsü nedeniyle işe alınmayan kadınların oranı soruldu.

AP Türkiye kadın hakları raportörü Hollandalı Sosyalist Emine Bozkurt tarafından kaleme alınan raporda, Türkiye’den cinsiyet ayrımı dahil işyerlerinde her türlü ayrımcılığı önleyecek etkili tedbirler alması istendi.

Bu kapsamda Türk hükümetinden ”başörtülü kadınların istihdam piyasasına erişim durumu” dahil olmak üzere çalışmak isteyen kadınların karşılaştığı engeller hakkında AP’ye doğru veriler sağlaması talep edildi.

Taslak raporda, ”Son verilere göre kadın istihdamı oranı yüzde 24’lerden yüzde 30’lara tırmanmış olsa da bu oran hala çok düşük. Türk hükümeti daha fazla kadın istihdamı için yeni çaba göstermelidir” denildi.

Şubat ayında AP Genel Kurulu’nda oylanacak taslak raporda, TBMM’deki kadın milletvekili oranının bir önceki dönemde yüzde 9,1 iken 12 Haziran seçimlerinde yüzde 14,3’e çıkması not edilirken bunun hala düşük bir oran olduğu belirtilerek adil temsiliyet için zorunlu kota sisteminin getirilmesi çağrısı yapıldı.

Raporda, yeni anayasada cinsiyet eşitliğinin güçledirilmesi talep edildi.

Belgede kadına yönelik şiddeti ve kız çocuklarının zorla evlendirilmesini önleyecek ve özellikle orta öğrenimde kız çocuklarının okullaşma oranını artıracak yeni tedbirler ve yasal düzenlemeler istendi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme