Ankara’da İkinci Kayseri Davası

Hukuk
İsrail’i protesto etmek isteyen Filistin dostlarına bir dava da Ankara’da açıldı. Kayseri’de oynanan bir basketbol maçında ‘Kahrolsun İsrail’ sloganı attıkları ve karşıla...
EMOJİLE

İsrail’i protesto etmek isteyen Filistin dostlarına bir dava da Ankara’da açıldı.

Kayseri’de oynanan bir basketbol maçında ‘Kahrolsun İsrail’ sloganı attıkları ve karşılaşma esnasında Filistin bayrağı açtıkları için haklarında tutuklama istemiyle dava açılan ve hakim karşısına çıkan gençlerin ardından şimdi de ikinci bir hukuk skandalı Ankara’da yaşanıyor.

Başkent Spor Salonu’nda 24.07.2010 tarihinde oynanan İsrail – Sırbistan voleybol maçını izlemek ve İsrail takımını Mavi Marmara gemisine düzenlenen operasyon dolayısıyla protesto etmek isteyen Filistin dostları, çevik kuvvet güvenlik güçleri tarafından biletleri olduğu halde karşılaşmayı seyretmek üzere salona alınmamıştı. Bunun üzerine grubun barikat önünde bekleme yapması ve slogan atması nedeniyle 19 kişi hakkında fezleke düzenlenerek haklarında 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşü kanunu 32/1 maddesi uyarınca cezalandırılmaları talebiyle iddianame hazırlandı.

İHH: Kardeşlerimize destek olacağız

Davaya tepki gösteren İHH İnsani Yardım Vakfı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Kayseri’deki gençlerin tek suçu ‘kahrolsun İsrail’ şeklinde slogan atmak olurken Ankara’daki Filistin dostlarının suçları da iddianameye göre polis barikatı önünde ‘Burası Türkiye, İsrail değil’ ve ‘Katil İsrail, Türkiye’den defol’ sloganı atmak olmuştur.

Mavi Marmara katılımcıları ve destekçileri hala Mavi Marmara davalarının açılmasını beklerken kendileri aleyhine jet davalar açılmasını bir türlü kabul edememektedir. Bazı savcıların niyeti Türkiye’de İsrail protestolarının önünü kesmek mi bunu merak eder duruma geldik.

Mavi Marmara katılımcıları kendilerine yapılan saldırı için hukuk mücadelesi verilmesini talep ederken son birkaç ay içerisinde aleyhlerinde açılan davalar ile neredeyse suçlu durumuna getirilmek istenmektedirler. Tüm dünyada lanetlenen Mavi Marmara saldırıları için ulusal ve uluslar arası platformlarda hukuki süreçlerde mücadele edilmesi gerekirken Filistin Dostları şu an sadece kendilerini savunmaya çalışır hale gelmişlerdir.

Bu nasıl bir hukuk anlayışıdır ki ifade tutanaklarında dahi kişilerin biletlerinin olduğu, polis zoru olmadan kendi istekleri ile dağıldıkları sabit iken, polise karşı her hangi bir fiziki müdahale olmadığına dair tutanaklar varken bu 19 kişi 4,5 yıl hapis cezası istemi ile hakim karşısına çıkacaklar.

Bizler Mavi Marmara katılımcıları, destekçileri ve Filistin dostları olarak nasıl ki Kayseri’deki kardeşlerimizin yanında olduysak 20 Mart tarihinde hakim karşısına çıkacak kardeşlerimize de destek olacağız.

Bizler için kaç tane dava açılırsa açılsın, önümüze hangi engeller çıkartılırsa çıkartılsın haklı davamızın takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Hiçbir güç bizi ‘Kahrolsun İsrail’ diye haykırmaktan, Mavi Marmara saldırısının planlayıcılarını hakim karşısına çıkartma kararlılığımızdan vazgeçiremeyecektir.”

Kayseri’deki gençler beraat etmişti

Geçtiğimiz Kasım ayında Kayseri’de oynanan bir  basketbol maçında ‘Kahrolsun İsrail’ diye slogan attıkları için haklarında tutuklama talebi ile dava açılan 30 genç hakim karşısına çıkmış ve ilk duruşmada beraat etmişlerdi. Yargılanan 30 genç için İHH İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde ve pek çok STK’nın desteğiyle Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda 3 bin kişi toplanmış ve “Hep birlikte ‘Kahrolsun İsrail’ diye haykırıyoruz ve bu suça ortak oluyoruz” mesajı verilmişti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme