28 Şubat mağduru memurlara müjde

Hukuk
28 Şubat döneminde yüzlerce memur, haksız bir şekilde meslekten ihraç edildi. 2006’da çıkarılan kanunla mesleğe geri dönmeye hak kazanan memurlar, kendilerini şoke eden bir uygulamayla karşılaşt...
EMOJİLE

28 Şubat döneminde yüzlerce memur, haksız bir şekilde meslekten ihraç edildi. 2006’da çıkarılan kanunla mesleğe geri dönmeye hak kazanan memurlar, kendilerini şoke eden bir uygulamayla karşılaştı.

Kaçar’ın Meclis Başkanlığı’na sunduğu teklifle memurların primlerini, ilişiğinin kesildiği kurumlar ödeyecek. Kanun çıkmadan önce yapılan ödemeler, memurlara iade edilecek. Meslekten uzaklaştırıldıkları süreçte işletilmesi gereken derece ve kademe ilerlemesi de mevzuata göre yapılarak emeklilik sürelerinin hesabında dikkate alınacak.

Mahmut Kaçar, 28 Şubat sürecinde meslekten ihraç edilen memurların prim borcuna ilişkin kanun teklifi hazırladı. Memurların 23 Nisan 1999 ve 22 Haziran 2006 tarihleri arasındaki sigorta primlerinin, ilişiklerinin kesildiği tarihte görev yaptıkları kurumlarca ödenmesini öngören kanun teklifi, TBMM Başkanlığı’na verildi. Eski Sağlık-Sen Genel Başkanı olan Kaçar, yüzlerce memurun kendisini arayarak bu sıkıntılarını dile getirdiğini söyledi. "2006’da çıkarılan aftan yararlananların önemli bir kısmı 28 Şubat sürecinde, başta kılık kıyafet olmak üzere inandığı değerlerden dolayı memuriyetten atılanlardı." ifadelerini kullanan Kaçar, memuriyetten atıldığı için mağdur olan bu insanların geçmişe dönük olarak borçlandırılmalarının daha büyük bir mağduriyet oluşturduğunu belirtti. Bu kişilerin sayısının yaklaşık 630 olduğunu, ödenecek prim tutarının kurum bütçeleri açısından sorun oluşturmayacağını kaydetti. Kaçar, kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda 28 Şubat sürecinde oluşan mağduriyetin de sona ereceğini sözlerine ekledi.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme