17-25 Aralık savcıları iddianamesi kabul edildi

Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi, 17 ve 25 Aralık soruşturmalarını yürüten savcılar Celal Kara ile Muammer Akkaş hakkında ”görevi kötüye kullanma”, hâkim Süleyman Karaçöl hakkında ise ”görevi ihmal” suçlarından hazırlanan iddianamelerin kabulüne karar verdi.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, 3 Mart’ta, savcılar Celal Kara, Muammer Akkaş ve hâkim Süleyman Karaçöl hakkında yargılama izni verdi. Bu kararın ardından Kara, Akkaş ve Karaçöl hakkındaki dosyalar, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Başsavcılık, savcılar Muammer Akkaş, Celal Kara ile hâkim Süleyman Karaçöl hakkında iddianame hazırlayarak, Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Savcı Akkaş ile hâkim Karaçöl hakkında hazırlanan iddianamede, savcı Akkaş’ın ”görevi kötüye kullanma” suçundan 3 yıl, hâkim Süleyman Karaçöl’ün ise ”görevi ihmal” suçundan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Savcı Celal Kara için ayrıca düzenlenen iddianamede ise ”görevi kötüye kullanma” suçundan 3 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Düzenlenen iki ayrı iddianameyi kabul eden Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi, taraflara iddianamenin de içinde bulunduğu tebligatı göndererek, savunmalarını ve ek delillerini talep etti.

Savcılar Celal Kara ile Muammer Akkaş ve hâkim Süleyman Karaçöl’ün savunmalarından sonra Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi “iddianameler hakkında son soruşturmanın açılıp açılmaması” kararını verecek.

Mahkemenin ”soruşturma açılması” kararı doğrultusunda Akkaş, Karaçöl ve Kara, birinci sınıf hâkim ve savcı oldukları için ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay’da yargılanacak.