12 Eylül Paşaları İfade Verecek

Hukuk
Mustafa Türk’ün haberi 12 Eylül askeri darbesi soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, soruşturmanın kapsamını belirledi. Savcılığın, Ankara’daki soruştur...
EMOJİLE

Mustafa Türk’ün haberi

12 Eylül askeri darbesi soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, soruşturmanın kapsamını belirledi. Savcılığın, Ankara’daki soruşturmayı darbeyi gerçekleştiren komuta kademesiyle sınırlı tutma kararı aldığı ve dönemin Milli Güvenlik Konseyi üyelerinden hayatta olan Kenan Evren, Nejat Tümer ve Tahsin Şahinkaya’ya hafta başında ifade tebligatı göndereceği kaydedildi. Evren ve iki MGK üyesinin bir hafta içerisinde ifadelerine başvurulacağı belirtildi.

‘Zırhınız kalktı, ifadeye gelin’

Ankara Özel Yetkili Başsavcı Vekilliği, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer’e gönderilecek tebligatta, geçici 15. maddenin kalktığını hatırlatarak ifadeye gelmelerini isteyecek. Darbe komuta kademesinin ifadelerini ise Ankara Özel Yetkili Başsavcı Vekili Hüseyin Görüşen bizzat alacak. Savcılar, komutanların gelmeme ihtimali üzerinde ise henüz bir değerlendirme yapmadı.

Suç duyuruları mağdur illere

12 Eylül soruşturmasını Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hüseyin Görüşen’in refakatinde Kozmik Oda Savcısı Mustafa Bilgili ve Özel Yetkili Savcı Kemal Çetin yürütüyor. 12 Eylül soruşturmasında savcılığın Ankara’da darbe döneminde mağdur olanlar ile darbe komuta kademesi dışındaki tüm suç duyurularını mağdur illerin başsavcılıklarına gönderme kararı aşamalı olarak uygulanacak. Savcılar Ankara’da biriken 4 bin suç duyurusunu mağdur illere dağıtmaya başladı. Şikayetlerde önemlilik sırasına göre illere dağıtım yapan savcılık, 12 Eylül soruşturmasının hızlı ilerlemesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Tazminat isteği değerlendirilecek

12 Eylül rejimi nedeniyle ailesini kaybeden veya haksız yere işkenceye maruz kalanlar, darbe mağduru oldukları gerekçesiyle devletten tazminat talep edebilecek. 12 Eylül mağdurlarının devletten tazminat alabilmeleri için soruşturma sürecinde mağdur olduklarının tespit edilmesi ve bilirkişi raporlarıyla kanıtlanması gerektiği öğrenildi. Ayrıca tazminat talep eden mağdurların durumunu özel yetkili savcılığın değerlendireceği ve gerekli mağdurlara tazminatlarının ulaştırılacağı öğrenildi.

REFERANDUMDA HALK ‘DARBECİLER YARGILANSIN’ DEMİŞTİ

Geçici 15. Madde zırh sağlamıştı

ANAYASA’nın geçici 15. maddesi, 12 Eylül referandumunda kaldırılmış ve darbecilerin yargılanmasının önü açılmıştı. Geçici 15. madde kaldırılmadan önce Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nce 1987 yılında “işkenceden işkenceciler olduğu kadar devletin de sorumlu olmasına” karar verilmiş, ancak Kenan Evren yine Geçici 15 dolayısıyla yargılanamamıştı.

Star Gazetesi
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme