Orta büyüklükte devlet nedir? Orta büyüklükte devlet kavramı… Orta büyüklükte devlet tanımı

Dış politika
Orta büyüklükte devlet kavramı ne anlama gelir? Orta  büyüklükte devlet nedir? Orta büyüklükte devlet kavramı nasıl açıklanır… Orta büyüklükte devletlerin özellikleri… Orta büyüklükte devl...
EMOJİLE

Orta büyüklükte devlet kavramı ne anlama gelir? Orta  büyüklükte devlet nedir? Orta büyüklükte devlet kavramı nasıl açıklanır… Orta büyüklükte devletlerin özellikleri… Orta büyüklükte devlet kavramının tanımı… Detaylar haberimizde

Uluslararası sisteme etkileri marjinal olan ancak bölgesel politikayı etkileyebilen fakat daha önemlisi büyük devletlerden gelen zorlamalara bir miktar dayanabilen, onlarla zaman zaman pazarlığa girişen ve o günün koşullarını iyi değerlendirerek onların kimi davranışlarını belli bir oranda etkileyebilen devletlere “orta büyüklükte devlet” denir.

“Bölgesel güç” olarak da adlandırılabilecek “orta büyüklükte devletler” bu etki durumunu hiçbir zaman büyük devletlere fazla direnebilecek ve özellikle de onlarla savaşa girebilecek boyuta ulaştırmaz. Büyük devlet tehdidi altında kaldığı zaman da çözümü dışarıda arar. Böyle bir durumda orta büyüklükte devlet için iki temel seçenek vardır; ya büyük devletler arasındaki güç dengesine oynar ya da bir ittifakın kanadına sığınır. Bu seçim hem kolay değildir, hem de tamamen kendisine bırakılmamıştır. Kolay değildir, çünkü güç dengeleri sürekli değişebilir, ittifak durumunda da, müttefiki olan büyük devlet orta büyüklükte devleti bir uydu durumuna indirgeyebilir. Kendisine bırakılmamıştır çünkü bu seçim o andaki uluslararası sistemin doğasına ve orta büyüklükte devletin sistem içindeki pozisyonuna bağlıdır.

Çok katı bir iki kutuplu sistemde, bir orta büyüklükte devletin, hele jeostratejik pozisyonu bu kutup liderlerini çok yakından ilgilendiriyorsa, taraflardan birini seçmeye zorlanması ciddi bir olasılıktır. Böyle durumlarda bloklardan bağımsız politika sürdürmek hem gerçekçi değil hem de mümkün değildir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme