ABD Başkanlık Seçimlerinde adaylar Türkiye ile ilgili konularda hangi politikaları savunuyor?

ABD’de başkanlık seçimlerinde son viraja giriliyor. Dış politikadan ekonomiye adaylar birçok konuda politikalarını ve vaatlerini anlatarak seçmenleri etkilemeye çalışıyor. Peki başkan adayları T...
EMOJİLE

ABD’de başkanlık seçimlerinde son viraja giriliyor. Dış politikadan ekonomiye adaylar birçok konuda politikalarını ve vaatlerini anlatarak seçmenleri etkilemeye çalışıyor. Peki başkan adayları Türkiye ile ilgili politikalarda hangi konuları savunuyor?

Seçimlerde öne çıkan bazı konular neler? Başkan Donald Trump ve Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden hangi politikaları uygulamayı vadediyor?

Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile “çok iyi anlaştığını” söylüyor.

Ancak Trump’ın  dört yıllık başkanlık döneminde Türkiye-ABD arasında zaman zaman ciddi krizler yaşandı.

Türkiye’nin, S-400 füze savunma sistemi satın almasının ardından F-35 yeni nesil savaş uçağı projesinden çıkartıldı. Türkiye’de tutuklu bulunan ABD vatandaşları ve diplomatik misyon temsilciliklerinde çalışanlar nedeniyle ABD bir dönem Türkiye’ye yaptırım uyguladı.

Demokratların başkan adayı Joe Biden ise Türkiye’yi gerek Senato Dış İlişkiler Komitesi’ndeki görevleri nedeniyle, gerekse de 2008-16 yılları arasındaki Başkan Yardımcılığı döneminden yakından tanıyan birisi.

Joe Biden’ın henüz başkan adaylığı kesinleşmeden New York Times gazetesine verdiği bir röportajda Erdoğan’ı “otokrat” olarak nitelendirmişti.

Yine Joe Biden daha önce yaptığı açıklamalarda, Suriye’de Kürt grupların desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Joe Biden ABD’deki Yunan lobisine yakınlığıyla biliniyor. Türkiye’nin Suriye’de uyguladığı politikaları eleştiriyor, Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmalarına tepki gösteriyor ve NATO füzelerinin bir kısmının Türkiye topraklarında tutulmasının gözden geçirilmesi gerektiğini savunuyor.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme