İngiltere’de Başbakanın giydiği Türk malı pantolon polemiği

Şirketler
İngiliz Mirror Gazetesi’nin haberine göre İngiliz modacı Amanda Wakaley’in imzasını taşıyan pantolon, İstanbul Güngören’de bir fabrikası ve Zeytinburnu’nda bir mağazası bulunan...
EMOJİLE

İngiliz Mirror Gazetesi’nin haberine göre İngiliz modacı Amanda Wakaley’in imzasını taşıyan pantolon, İstanbul Güngören’de bir fabrikası ve Zeytinburnu’nda bir mağazası bulunan “Pasha” adındaki bir deri firması tarafından üretildi.

Theresa May’in pahalı pantolonu Eğitim Bakanı Nicky Morgan’ın da tepkisini çekmiş, “Bir pantolona bu kadar para harcasaydım seçmenlerimin gözüne bakamazdım” demişti. Ancak Morgan’ın da 950 sterlinlik (4 bin TL) bir deri çantası aldığı ortaya çıkmıştı.

“Gelinliğim dışımda hiçbir zaman bu kadar para harcamadım”

İngiltere Başbakanı Theresa May, Sunday Times gazetesine verdiği röportajda giymiş olduğu 995 sterlin (yaklaşık 4 bin 400 Türk Lirası) değerindeki deri pantolonu, pahalı olduğu gerekçesiyle eleştirilere sebep oldu.

Theresa May’i eleştirenlerden başında, başbakanın göreve gelir gelmez kabinesinde istemediği isimlerden Nicky Morgan geliyor. Eski Eğitim Bakanı Morgan, “Gelinliğim dışında hiçbir kıyafetim için hiçbir zaman bu kadar para harcamadım” dedi.

İktidardaki Muhafazakar Parti’nin millletvekillerinden Nadine Dorries ise bu sözleri sonrası Morgan’a tepki gösterdi. Nadine Dorries, eski başbakan David Cameron’ın pahalı takım elbiselerini hiçbir zaman eleştirmediğini vurguladığı Morgan’ın yorumlarının cinsiyetçi olduğunu söyledi.

İngiliz Guardian’ın gazetesinin haberine göre Morgan daha sonra Başbakanlık Konutu’nda düzenlenen İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması (Brexit) ile ilgili bir toplantıya davet edilmedi.

Sorulara yanıt vermedi

Başbakan May ise Bahreyn ziyareti sırasında pantolonun fiyatıyla ilgili bir soruya cevap vermezken ‘herkes için çalışan bir ülkenin öneminden’ bahsetti.

Mesele gerçekten pantolon mu?

Theresa May tarafından görevden alınan Nicky Morgan, röportaj yapmayı reddetmekle birlikte hükümetten AB’den çıkış stratejisinin ayrıntılarını belirlemesini istedi.

Nicky Morgan, bazı hükümet yetkilileri tarafından istenen sert Brexit (İngiltere’nin AB’den Avrupa ortak pazarından da vazgeçerek ayrılması) ihtimali ile ilgili uyarılarda bulundu.
Morgan hükümetin ilköğretim okullarını artırma planlarını, okullardaki son gelişmelerin ihmal edilmesi riskinden söz ederek eleştirdi.

Theresa May ve Nicky Morgan, Cameron hükümetinde birlikte görev yapmışlardı. Bazı uzmanlar ise tüm bu tartışmaların Theresa May’in liderlik tarzı ile ilgili bazı ipuçları verdiğini söylüyor.

Independent gazetesinden Matthew Norman, May’in öfkesini göstererek hata yaptığı görüşünde. Norman, “Bir konu hakkında böylesine bir kırılganlığı ortaya koymak, daha derinlerde, daha tehlikeli güvensizlikler için çok küçük ipuçları veriyor” dedi.

Eski Maliye Bakanı Kenneth Clarke ise kadın siyasetçilerin gazetelerde giyim tarzları ile ilgili tartışmaları can sıkıcı bulduğunu söyledi. Clarke “Kadın siyasetçiler adına üzülüyorum. Umarım Theresa ve Nick daha ciddi politik tartışmalara girerler” diye konuştu.-Yenişafak

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi