Reel Sektör

Dış Ticaret Müsteşarlığı

Başbakanlığa bağlı Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye’nin ihracat, ithalat ve dış ticaretini ilgilendiren anlaşmaların hazırlanıp müzakere edilmesi ve uygulanmasıyla görevli bir kuruluştur. İthalat rejiminin hazırlanması ve uygulanması, ihracatın geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi,..

Dış Ticaret Müsteşarlığı

Başbakanlığa bağlı Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye’nin ihracat, ithalat ve dış ticaretini ilgilendiren anlaşmaların hazırlanıp müzakere edilmesi ve uygulanmasıyla görevli bir kuruluştur. İthalat rejiminin hazırlanması ve uygulanması, ihracatın geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi, her iki işleme ilişkin standartların geliştirilmesi ve uygulanması bu müsteşarlığın temel görevleridir. Müsteşarlık, ihracatçı birlikleriyle de fonksiyonel bir ilişki içindedir.
Ekonomi politikasının önemli bir alt dalı olan dış ticaret politikası, büyük ölçüde ihracat ve ithalat rejimi kararları yada tebliğleriyle belirlendiği için müsteşarlık, genel ekonomi politikasıyla uyum sağlamak için ekonomi politikası uygulamasından sorumlu diğer kurumlarla yalan işbirliği içinde olmak durumundadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL