Cumhuriyet Altını Karaborsa Oldu

Reel Sektör
Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da kuyumcu esnafı 600 TL’yi gören Cumhuriyet altınının kent genelinde çok zor bulunduğunu söylediler. Suriyelilerin Hatay’dan altın aldıkları üze...
EMOJİLE

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da kuyumcu esnafı 600 TL’yi gören Cumhuriyet altınının kent genelinde çok zor bulunduğunu söylediler.

Suriyelilerin Hatay’dan altın aldıkları üzerine çıkan haberleri bazı kuyumcular doğrularken bazıları da altın alımları haberlerinin yanlış olduğu görüşünde birleşiyor.

Suriye’de yaşanan iç karışıklığın ilk günlerinde kaos ortamından kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin bazılarının yanlarında getirdikleri nakit paranın güvenliğini sağlamak adına altın alma yoluna gidildiğini aktaran isminin verilmesini istemeyen kuyumcu esnafı

"Dünyanın neresine giderseniz gidin altın her zaman para demektir. Suriye’de yaşanan iç karışıklık ortamında da Suriyeliler bu yolu izledi. Ellerinde ne varsa büyük yada küçük miktarlar bunu altına çevirip eşlerinin kızlarının ellerine boyunlarına taktılar. Ben her hafta sonu Lazkiye’ye gidip geliyorum bir esnaf olarak. Kent genelinde benim izlemimim Suriyelilerin altın ve dolar üzerinde durdurdukları. Çünkü olası bir savaş halinde Suri parasının gidecekleri ülkedeki durumu belli, düşük. Bu nedenle kendileri için en doğru seçenek olan dolar ve altına yöneldiler." dedi.

CİHAN