5 Liraya da100 Liraya da Hurma Var

Reel Sektör
Türkiye geneli için hurma ithal eden ve merkezi Konya’da bulunan Hacıbey Hurmacı firması yetkilisi Enver Çakmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan ayı için hazırlıkları tamamladıklarını ...
EMOJİLE

Türkiye geneli için hurma ithal eden ve merkezi Konya’da bulunan Hacıbey Hurmacı firması yetkilisi Enver Çakmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan ayı için hazırlıkları tamamladıklarını söyledi.

Suudi Arabistan, Tunus, Cezayir ve İran’dan ithal edilen hurmaların hem toptan hem de perakende satışını yaptıklarını dile getiren Çakmak, ramazan ayı dolayısıyla hareketliliğin arttığını ve satışlarda az da olsa artış yaşandığını belirtti.

Çakmak, ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle geçmiş yıllardaki ramazanlara göre hurma satışlarında düşüş yaşandığını, havaların sıcak olmasının yanı sıra yaz aylarındaki meyve çeşitliliğinin de bu düşüşte etkili olduğunu bildirdi.

45 çeşit hurma sattıklarını, kilogram fiyatının 5 liradan başlayıp 100 liraya kadar çıktığını ifade eden Çakmak, şunları kaydetti:

”Geçen yıla göre fiyatlarda değişiklik yok. Hatta bazı çeşitlerde bir miktar düşüş var. Hurmayı dolarla alıyoruz. Dolarda son günlerde önemli artış var ancak bu artışı fiyatlara yansıtmadık. Ramazan ayında vatandaşlarımızın hurma keyfini kaçırmak istemiyoruz. Ramazan sonuna kadar da fiyatlarda değişiklik olacağını tahmin etmiyorum. Özellikle kilosu 10-30 lira arası satılan Mebrun daha çok ilgi görüyor. Yine kilosu 5 liraya satılan İran hurmaları da tercih ediliyor. Yaz mevsimi de olsa hurmadan vazgeçilmiyor.”

Peygamberimizin diktiğine inanılan Acve hurmalarının kilosunun 100 liraya kadar çıktığını dile getiren Çakmak, adedini 1 liradan sattıkları hurmanın özel alıcıları olduğunu vurguladı.

Çakmak, tüketicilere hijyenik ve sağlıksız koşullarda satış yapan seyyarlardan hurma satın almamaları tavsiyesinde bulundu.

HURMA SUYU

Hurmanın dünyada bugüne kadar sadece meyve olarak tüketildiğini ifade eden Çakmak, ”Ancak bu şifalı meyvenin bir çok alanda daha pratik kullanılması, taşınabilir olması ve tüketiminin kolay hale gelmesi için hurma suyu ortaya çıktı. Hurma suyu, ileri teknolojiyle el değmeden, hiçbir katkı maddesi içermeden ve tamamen doğal olarak hijyenik koşullarda üretilmektedir” dedi.

Hurma suyunu şeker hastalarının rahatlıkla tüketebildiğini, çayda, kahvede ve bütün tatlı gruplarında tatlandırıcı olarak kullanılabildiğini dile getiren Çakmak, ürünün tamamen hurma özünden elde edildiğini ve hiçbir katkı içermediğini sözlerine ekledi.

Piyasada satılan hurmaların perakende satış fiyatları şöyle:

Hurma cinsi Perakende satış fiyatı

İran 5-6

Meşruk 8-10

Berni 10-12

Rabia 13

Tunus 10-15

Yaş 10-15

Hudri 12-20

Çikolatalı 20

Mebrun 10-30

Hilliye 25-30

Amber 25-40

Acve 60-100

Hurma suyu 10

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme