Daron Acemoğlu’ndan ekonomi uyarısı: Türkiye’nin başka çaresi yok

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden ünlü ekonomist Prof. Daron Acemoğlu, Türkiye ekonomisi ile ilgili uyarıda bulundu. Acemoğlu, ekonomi ile ilgili yapısal problemlere dikkat çekerek “Adım atılırsa gelecek 20 yılı da, şu dönemi de çözer. Reformları yapmanın zamanı tabii ki resesyonun ortasında olmaz. Ama Türkiye’nin başka çaresi de yok” yorumunda bulundu.

Acemoğlu, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamasında ekonomide reformlar yapılmayınca yaşanan krizin derinleşeceğini ifade etti. Yabancı sermaye gelmeden Türkiye’nin toparlanmasının çok zor daha zor olduğunu kaydeden Acemoğlu, “Bunun için de onlara yargının çalıştığını, belirsizliğin ortadan kalktığını, para politikalarının daha rasyonel hale geldiğini gösteren şeyler yapmak lazım. Kendi sermayemiz için de aynısını yapmak lazım.” ifadesini kullandı.

Son günlerdeki kur artışını da değerlendiren Acemoğlu şöyle devam etti:

“Cari açık olunca, sermaye de gelmeyince tabii ki kur artar. O kadar az gelen sermaye kaldı ki onları da korkuttuğun anda para çekiliyor kur artıyor. Türkiye’de bu dönemde yabancı sermayenin hepsi çıkmaz ama daha az gelir. Bu olunca cari açığı kapatmak daha da zor olur. Bugün, ekonomi resesyona girince ithalat düştüğü için cari açık biraz daralıyor. Ama Türkiye’ye gelen para azalacak.”