Finans

Zafer Çağlayan’dan bankalarla ilgili şok iddia !

  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Bu kadar saf değiliz, tamamen dış güçlerin Türkiye üzerinde egemen olmasını isteyen güçlerin hevesi var ortada ama onların hevesi kursağında kaldı ve kalacak” dedi. Cumhuriyet..

Zafer Çağlayan’dan bankalarla ilgili şok iddia !

 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Bu kadar saf değiliz, tamamen dış güçlerin Türkiye üzerinde egemen olmasını isteyen güçlerin hevesi var ortada ama onların hevesi kursağında kaldı ve kalacak” dedi.

Cumhuriyet tarihinde bu gibi durumlarla karşılaşıldığına dikkati çeken Çağlayan, şunları kaydetti:

“Yükselen itibarımıza, uluslararası arenada parmakla gösterilen siyasi ve ekonomik istikrarımıza gölge düşürmek isteyenler oldu. Tabi ki muslukları kesilen faiz lobisi ve onların taşeronları da bu işten rahatsız olacak. Kolay değil. Başbakan da ifade etti, faiz lobisinin son 30 yılda ülkemize ödettiği faiz, 1,5 trilyon dolar. Geçen yılki milli gelirin 2 katı. Borçla yaşar bir ülke haline gelmenin faturası son 10 yılda yüzde 69’u bulan faizi yüzde 4,5’lara düşürmüştük. Son 10 yılda bizden önceki dönemdeki gibi milletin parasını çar çur etseydik mali disiplini sağlamasaydık, 642 milyar lira daha bu ülkenin cebinden faiz çıkacaktı. Kim ödüyor bedelini, hepimiz. Doğmamış çocuklarımızın borcu oluyor. Bu işten neması, ekmeği kesilenler var.”

Bakan Çağlayan, sağduyu çağrısında bulunarak, “Sokaklarda eylemler yapan, devlet malına zarar veren, esnafa, halka, sanayiciye zarar verenleri sağduyulu halkımın en iyi şekilde değerlendirdiğini görüyorum. Halkımız bunlara itibar etmiyor. Hak istediğini iddia edip eylemleriyle bu ülkeye hem maddi hem manevi zarar verenlere halkımızın hakkını yedirmeyiz. Biz yüzde 50’nin oyuyla geldik ama yüzde 100’ün başbakanı ve bakanlarıyız. Halkımızın olan bitenin farkında olduğunu biliyoruz. İnanıyoruz ki halkımızın sağduyusu eninde sonunda galip gelecek ve sonunda kazanan sadece Türkiye olacak. Tüm bunlara inat, inadına yatırım, istihdam, üretim, inadına ihracat ve durmak yok, 2023’e devam ediyoruz” diye konuştu.

Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 3’lük büyüme yakalandığını anlatan Çağlayan, şöyle devam etti:

“Avrupa’nın en hızlı büyüyen 3. büyük ekonomisi olduk. Ayrıca dünyada gelişmiş 20 ülkenin olduğu G-20 içinde de Çin’den sonra ikinci olduk. Bunlar birilerini rahatsız ediyor. Türkiye’ye verilen görev, tek ayak üstünde IMF kapısında 1 milyar dolar için bekleyen bir Türkiye. Türkiye’ye borç verecekler ki, emir verebilsinler. Türkiye ancak halkından emir alabilir. Biz hükümete gelmeden önce Türkiye’de toplanan her 100 liralık verginin 85 lirası kamu borcunun faizlerine giderdi. Hastaneler, okullar, ulaşım sistemleri, alt ve üst yapı yatırımlarına rağmen şu anda bizim ülkemizde toplanan her 100 liralık verginin sadece 15 lirası borcun faizine gidiyor. 70 lira ne oluyor? Benim vatandaşımın cebine kalıyor. Bu parayla ülkemizi 2023 Türkiye’sine taşıyoruz. 2023 sadece maddi rakamların yakalanacağı bir tarih değil.”

Bankalara tepki

Bakan Çağlayan, borsada yaşanan iniş çıkışların normal olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Kötü niyetli bankacıları en fazla uyaranlardan biriyim. Şu anda bankalar, bankacılık yapsınlar ama başka işlerle uğraşan bankalar var. Bunlar hepimizin elinde kayıtlı. Biz devletiz ve bunlar Türkiye’de en fazla para kazanan kesim. Milleti sömürerek, askere çocuğuna para gönderenlerden ahlaksız kesinti yapan bankalardan bahsediyoruz. Uyarıyorum, hep söylüyorum, bunların isimleri bizde kayıtlı. Tehdit için söylemiyorum. Bankacılık bizim için önemli bir kesim. Bunları ben işini kötü yapanlar için söylüyorum. Elbette kazansınlar. Ben de özel sektörden geldim ama faiz lobisinin buradaki oyunları haline gelmesinler. Faizleri daha yükseltip, Türkiye’nin iliklerini, kemiklerini sömürmek yakışmaz. Vampirlik dönemi bitti. Artık yeni bir Türkiye var. Kimsenin gücü yetmez, taş gibi bir ekonomimiz var. Son olaylar iyi değerlendirilmeli. Biz devletiz, hükümetiz. Sizlerden fazla bilgiye haklı olarak sahibiz. Herkesin aklını başına devşirmesi gerekiyor. Bu ülkeden, bu insanların üzerinden para kazananların, bu ülkeye kazık atma lüksü olamaz. Bizim gayemiz kavga etmek değil, ülkemizi birlik içinde götürmek./KT haber

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL