Moody’s’ten Türkiye ekonomisi raporu

Finans
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 1 Kasım’da erken genel seçimin yapılacağı Türkiye’nin ekonomisine ilişkin değerlendirme raporu yayımladı.  Raporda, “Bir...
EMOJİLE

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 1 Kasım’da erken genel seçimin yapılacağı Türkiye’nin ekonomisine ilişkin değerlendirme raporu yayımladı. 

Raporda, “Bir önceki genel seçimlerin ardından yakın zamanda yeniden genel seçimlere gidilecek olması Türkiye’nin kredi notu açısından negatif” denildi. 

Raporda şu değerlendirmelere yer verildi: 

“Çünkü politik belirsizlik sürecinin uzaması, dışsal hassasiyetlerin azaltılması, yatırım ortamının geliştirilmesi ve ekonomik büyümenin canlandırılması için uygulanması gereken ekonomi politikalarını geciktirecektir. Jeopolitik risklerin arttığı ve gelişmekte olan piyasalarda riskten daha fazla kaçınıldığı bir ortamda, politika eylemsizliği finansal istikrarsızlığa neden olabilecek dış şoklara ilişkin riskleri artırıyor.

Kasım seçimleri politik çıkmazın çözülmesini sağlayamayabilir. Anketler farklı sonuçlara sahip olsa da hiçbir parti gelecek seçimlerde tek başına çoğunluğu kazanacak durumda görünmüyor. Bu durum en olası sonuç olarak, yeni bir tur koalisyon görüşmelerinin yapılmasına ve azınlık ya da çok partili bir koalisyonun oluşmasına işaret ediyor. Böyle bir hükümet tabiatı gereği istikrarsız olacaktır. Böyle bir durumda büyük olasılıkla parlamento döneminin sonunda 2019’da olması gereken seçimin öncesinde erken seçimlerin yeniden yapılmasını bekleriz. Böyle bir durumda, hassas politika ortamında, hükümetin büyümeyi artırıcı reformları uygulaması, güçlü mali ve parasal politika çıpalarını koruması zorlayıcı olacaktır.”

Kasım ayına kadar görev yapacak hükümetin reformlar konusunda isteğinin “sınırlı” olabileceği vurgulanan raporda, politik belirsizlik ortamınının, terör örgütü PKK’nın yeniden eylemlerine başlaması ve gelişen piyasalara ilişkin risk algısındaki yükseliş gibi jeopolitik risklerle aynı zamana denk geldiği kaydedildi.

Raporda Türk lirasına ilişkin ise “Türk lirası bu yılın başından itibaren dolar karşısında yüzde 24 değer kaybederek dikkate değer baskı altında kaldı. Portföy çıkışlarını artması döviz rezervleri üzeride baskı oluşturuyor” ifadesini kullanıldı.

Ağustos ayında tüketici güven endeksinin altı yılın en düşük seviyesine gerilediğine işaret edilen raporda, Türkiye’nin ekonomisinin bu yıl sonunda yüzde 2,5 büyümesinin beklendiği öngörüsüne yer verildi.