‘İndirim’ Yalanına Son!

Finans
Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da yapılacak değişiklikle tüketiciyi yanıltan sürekli indirim uygulamasına son veriliyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, AB mevzuatı gereği ve tüketic...
EMOJİLE

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da yapılacak değişiklikle tüketiciyi yanıltan sürekli indirim uygulamasına son veriliyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, AB mevzuatı gereği ve tüketicilerin korunması için yasa değişikliği hazırlandığını belirterek ‘sürekli indirim’ uygulamasının tarih olacağını açıkladı. Bakan Ergün’ün verdiği bilgiye göre tüketicileri ilgilendiren en çarpıcı düzenleme vitrinlerdeki ‘indirim’ duyurularında olacak.

BAŞBAKANLIK’A GÖNDERİLDİ

Yeni uygulamayla vitrininde indirim yazan mağazalarda, içeride ‘yeni sezon’ denilerek indirimsiz ürün satılamayacak. Fiyat etiketi ürünlerin üzerinde mutlaka bulunacak. Kışın 15 Ocak-1 Mart, yazın ise 15 Temmuz-1 Eylül tarihleri dışında indirimli satışlar yapılabilecek. Bakan Ergün, yeni düzenlemelerle ilgili taslağın Başbakanlık’a gönderildiğini belirtti.

Düzensiz indirimli satışlar yüzünden sektör üyelerinin birbirlerini haksız rekabetle suçlaması, tüketicinin ise kandırıldığını hissetmesine yol açan indirim günleri bir takvime bağlanıyor. Taslağa göre mevsim sonu indirimli satışlar, 15 Ocak-1 Mart ve 15 Temmuz-1 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Böylece perakende sektöründe sezon açılır açılmaz başlayan indirimlerin yarattığı karmaşaya son verilecek.

Bakan Ergün, son üç yılda yapılan fiyat etiketi denetimlerinin sonuçları hakkında da bilgi verdi. Buna göre 2007 yılında 26 bin 953 firmada 731 bin 722 ürün denetlendi. 254 firmaya toplam 95 bin 100 lira ceza kesildi. 2008’de 25 bin 272 firmanın 618 bin 906 ürünü denetlendi. 1 milyon 83 bin lira ceza kesildi. Geçen yıl ise denetlenen firma sayısı 17 bin 946, denetlenen ürün sayısı 172 bin 299 oldu. Kesilen ceza 312 bin 328 lira olarak kayıtlara geçti.

TARİH BELLİ OLACAK

Mevsim değişmesi nedeniyle tekstil, hazır giyim, deri ürünleri ve benzeri sektörlerde, kış indirimi 15 Ocak-1 Mart, yaz indirimi 15 temmuz-1 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

6 BİN 720 LİRA PARA CEZASI VAR

Vitrinlerdeki, ilan ve reklamlardaki fiyatlar ile mağazadaki fiyat aynı olacak. Aynı olmaması durumunda 3 aya kadar durdurma, düzeltme ya da 6 bin 720 lira para cezası verilecek. Vitrinde ‘indirim’ yazıyorsa, mağaza içinde de indirim olacak. Mağaza içindeki bazı mallar, ‘yeni sezon’ denilerek indirimsiz satılamayacak. Bunu yapan işyerleri yanıltıcı ilan cezası ödeyecek.

FİYAT ETİKETİ ZORUNLU

Mağazalar fiyat etiketi bulunmayan ürün satamayacak. Bütün ürünlerin üzerinde fiyat etiketi olacak. Etiket yapıştırmanın mümkün olmadığı ürünler söz konusu olursa, fiyatlar bir liste ile uygun yerlere asılacak.