Gençlik Haber Sitesi | On5yirmi5.Com

Dört Kişiden Biri Online Alışveriş Yapıyor

Dört Kişiden Biri Online Alışveriş Yapıyor
0 görüntüleme
21 Haziran 2019 - 0:30

MasterCard tarafından düzenlenen ve Yöntem Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nce gerçekleştirilen MasterIndex araştırmasının sonuçları bizlere Türk halkının e-ticaret alışkanlıkları ile ilgili önemli bilgiler sunuyor.

MasterCard tarafından Türk halkının kredi kartı ve banka kartı kullanım, tasarruf ve harcama eğilimlerini ölçümlemek amacıyla, Yöntem Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’ne Türkiye’nin kentsel nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde yaptırılan MasterIndex araştırmasına göre, Türk halkının %23′ü internet üzerinden alışveriş yapıyor.

Araştırmaya göre ortalama alışveriş yapma oranı 2-3 ayda 1 kere olarak ortaya çıkarken, 35 yaş üzerinde bu oran 4-6 ayda bir alışverişe düşüyor. Bölgelerin online alışveriş oranlarına baktığımızda Marmara Bölgesi’nin birinci sırada yer aldığını görüyoruz. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ise internet üzerinden alışverişin en az yapıldığı bölge.

MasterCard tarafından yapılan araştırmada katılımcılara online alışverişi tercih sebepleri de sorulmuş. Buna göre online alışverişin en çok tercih edilme sebebi %67 ile fiyat avantajı. Zaman tasarrufu %35 ile ikinci en popüler tercih sebebi olurken, ürün çeşitliliği (%28), evden çıkmadan alışveriş yapma rahatlığı (%28) ve eve teslimat yapılması (%25) diğer başlıca nedenler olarak gösterilmiş.

Araştırma sonuçlarına göre özellikle kadınlar, internet üzerinden alışverişte, ürün seçeneğinin daha fazla olması ve evden çıkmadan alışveriş yapmanın rahatlığını en önemli avantajlar olarak değerlendirirken, erkekler ise ürün ve fiyat karşılaştırma imkanı yüzünden internet alışverişini tercih ettiklerini söylüyor.

Araştırmada, internet üzerinden alışveriş yapmaya sıcak bakmayanlara nedeni sorulduğunda ise, büyük çoğunluk (%66) görmeden/denemeden ürün almak istememelerini işaret ediyor. Katılımcıların yüzde 34’ü kişisel bilgilerini vermeyi güvenli bulmadıklarını, yüzde 29’u ise teslim edilecek ürünün doğruluğuna/kalitesine güvenmediklerini söylüyor.

MasterIndex araştırmasına göre, online alışverişçiler internet üzerinden elektronik eşya/bilgisayar, cep telefonu ve aksesuarları, giysi, yiyecek ve içecek alıyor. Kadınlar (%33), erkeklere oranla (%2) internetten daha fazla giysi alıyor. Erkekler ise %53 ile kadınlara oranla (%22) daha fazla elektronik eşya alıyor.

Araştırmaya göre, online alışverişçilerin %59’u alışverişleri esnasında mutlaka Türk sitelerini tercih ediyor, alışveriş yapacağı sitelere arama motorları (%42), arkadaş tavsiyesi (%31) ve medyadaki ilanlar (%15) yoluyla ulaşıyor.

Araştırmaya göre ülkemizde yapılan online alışverişlerin %75′i kredi kartı ile yapılıyor. Bununla birlikte online alışverişçilerin %81’i alışveriş yaptıkları sitede 3D güvenlik olmasının alışveriş kararlarını etkilediğini söylüyor.

sosyalmedya.co

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    © Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.