Başbakan’dan gençlere müjde: GSS borçları silinecek

Finans
Resul Kurt’un Star gazetesindeki yazısı… AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, partisinin seçim beyannamesinde de geniş yer verdiği ‘gençler’e büyük önem veri...
EMOJİLE

Resul Kurt’un Star gazetesindeki yazısı…

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, partisinin seçim beyannamesinde de geniş yer verdiği ‘gençler’e büyük önem veriyor. Davutoğlu, yeni iş kuracak gençlerden, köyde çiftçilik yapacak gençlere kadar bir dizi destek vereceğini açıkladı. Bütün bunlara pazartesi günü bir yenisini ekledi ki o da gelir testi borcuyla ilgiliydi.

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerinden sonra ilk işlerinin gelir testi borçlarını silmek olduğunu söyledi. Üsküdar Nevmekan’da gençlerle biraraya gelen Sayın Başbakanımız genel sağlık sigortası beyannamesine getirilen muafiyetin ardından gelir testi yapılamamasından dolayı biriken borçlarla ilgili olarak, “Borç sıkıntısı içinde strese girmeyin. 1 Kasım’dan sonra ilk işimiz, bütün o borçları silmek olacak. Sistem daha sonra oturacak. Okulu bitirince iki yıl içinde de müddet vereceğiz. İş güç sahibi olur, ondan sonra da ödersiniz” dedi.

Başbakan’ın Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının silinmesiyle ilgili verdiği müjde 5 milyon 300 bin kişiyi ilgileniyor. Bu kişilerin toplam 9 milyar lira borcu bulunuyor. Bunların büyük bölümü de genç.

Esasen gençlerimizin talebi ve beklentisi kişi başı 7-8 bin TL’ye varan borçlarının silinerek GSS zorunluluğunun kaldırılmasıydı. Bu konuda da taleplerinin karşılanacağını memnuniyetle görmüş bulunuyoruz.

Ayrıca GSS zorunluluğunun kaldırılarak talebe bağlı olarak ve gelir testi yerine asgari ücretin yüzde 5’i gibi sabit bir tutar üzerinden GSS primi ödenerek sağlıktan yararlanma hakkı verilmesi yönünde de talepleri var.

GSS’de gençlerin üç talebi

Daha önce de de çeşitli defalar bu köşede dile getirdiğim ve AK Parti milletvekili adaylığım dolayısıyla bir araya geldiğimiz ve taleplerini dinlediğimiz gençlerimizin;

– Genel Sağlık Sigortasında zorunluluğunun kaldırılması ve prim ödemesinin isteğe/talebe bırakılması,

– Gelir tespiti sisteminin asgari ücretin üçte birinden fazla geliri olanlar için kaldırılarak, GSS primi ödeyecekler için asgari ücretin yüzde 5’i gibi sabit bir tutar üzerinden prim ödenmesi yönünde düzenleme yapılması,

– Ayrıca 1.1.2012 tarihinden bu yana tahakkuk ettirilen GSS borçlarının silinmesi yönünde bir yasal düzenleme yapılması,

Yönünde talepleri var.

Sonuç itibariyle Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu gençlere önemli bir mesaj vermiştir. Umarız seçimden sonra güçlü bir AK Parti hükümeti kurulur ve öncelikle GSS borçları silinir, ardından da GSS’de zorunluluk kaldırılarak sadece GSS’den yararlanmayı talep edenlerin sağlık primi ödemesi yönünde düzenleme yapılır.

Yine Sayın Başbakanımızın da beğenmediği “gelir testi” ifadesinin kaldırılarak, bunun yerine asgari ücretin yüzde 5’i gibi sabit bir tutar üzerinden GSS prim talebi uygun olacaktır.

Kimler gelir testine giriyor?

Bir sosyal güvencesi olan vatandaşlarımız, sağlıktan yararlanabilmek için ilave olarak GSS primi ödüyorlar. Yani, SGK’lı çalışanlar, emekliler, dul ve yetim aylığı alanlar, isteğe bağlı sigorta primi ödeyenler ile bunların bakmakla yükümlü olunan eş, çocuk ve anne-babaları ilave GSS primi ödemeden zaten sağlıktan yararlanabilmektedir. Ancak herhangi bir şekilde SGK’lı çalışmayanlar, sosyal güvenlik kapsamında bulunmayanlar, işsizler, 25 yaşını dolduran kişiler veya öğrenime devam etmediği için sosyal güvencesi anne-babası üzerinden devam etmeyenlerin Genel Sağlık Sigortası Primi ödemesi gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortasında kapsama giren kişilerin ne kadar GSS primi ödeyecekleri gelir testi sonucuna göre belirlenmektedir. Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına başvurarak, gelir testini yaptırmaları halinde gelir testinin sonucuna göre, genel sağlık sigortası borçları tescil tarihinden itibaren güncellenecektir ve belirlenen gelir seviyesine göre primler tahakkuk ettirilmektedir.