Türkiye Şahdeniz 2’ye ortak oluyor

Dünya Ekonomisi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın “Yarın önemli bir imza atacağız” dediği ancak içeriğini açıklamadığı anlaşmanın detaylarına ortaya çıktı.  Türkiye, Azerbaycan&#...
EMOJİLE

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın “Yarın önemli bir imza atacağız” dediği ancak içeriğini açıklamadığı anlaşmanın detaylarına ortaya çıktı. 

Türkiye, Azerbaycan’daki Şahdeniz 2 doğalgaz sahasına ortak oluyor. Cnbce.com’un haberine göre; yetkililer Türkiye’nin projeye yüzde 10 ortaklığını öngören anlaşmanın yarın Başbakan Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile İstanbul’da imzalanacağını söyledi. 

TÜRKİYE HAK SAHİBİ OLACAK

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ile Azeri gazını Batı pazarlarına taşıyacak olan Türkiye, gazın kaynağında da hak sahibi olacak. Atılacak imzalarla Türkiye’nin TANAP’taki ortaklığı da yüzde 20’den yüzde 30’a çıkacak. 

TANAP ÜZERİNDEN AVRUPA’YA TAŞINACAK

Azerbaycan’ın en büyük doğalgaz sahalarından biri olan Şahdeniz 2’den çıkarılacak gazın 2019’dan itibaren TANAP ile Türkiye’ye, buradan da Avrupa’ya ulaştırılması planlanıyor.
YILDA 6 MİLYAR METREKÜP GAZ
Yıllık 16 milyar metreküp gazın 6 milyar metreküpünü Türkiye kendi iç tüketiminde kullanacak. 10 milyar metreküp ise Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TAP) ile Avrupa’ya taşınacak.