Avrupalı İşsizlerin Umudu Türkiye

Dünya Ekonomisi
İspanya, Almanya, İngiltere, Rusya, İtalya gibi ülkelerden gençler, çalışmak için istikrarlı yapısı nedeniyle artık Türkiye’deki firmalara da başvuru yapmaya başladı.   Tekstil başta olmak ...
EMOJİLE

İspanya, Almanya, İngiltere, Rusya, İtalya gibi ülkelerden gençler, çalışmak için istikrarlı yapısı nedeniyle artık Türkiye’deki firmalara da başvuru yapmaya başladı.
 
Tekstil başta olmak üzere, enerji ve kargo taşımacılığı alanlarında hizmet veren Arslan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Arslan, tekstil şirketleri bünyesine dış ticaret uzmanı almak için açtıkları sınava 800’ün üzerinde başvuru olduğunu söyledi.

6 dış ticaret uzmanı almak için açtıkları bu sınava yurtdışından da 40 gencin müracaat ettiğini vurgulayan Arslan, ”İspanya ağırlıklı olmak üzere başvuranlar arasında Almanya, Rusya, İtalya gibi ülkelerden gençler müracaat etti. 4 dil bilen gençler ekonomik istikrar nedeniyle Türkiye’deki firmalarda çalışmak istiyor. Uluslararası Hukuk ve Dış Ticaret okumuş yabancı gençlerin Türkiye’de çalışmak istemesi bizi şaşırttı. Daha önce yabancı ülkelerden iş başvurusu olmuyordu. Bu gençlerin kurslara giderek Türkçe öğrenmiş olması da memnuniyet verici” dedi.

İspanya’da yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle gençlerin Türkiye’yi sığınacak bir liman olarak gördüklerini vurgulayan Arslan, şöyle devam etti:

”Ana faaliyet alanımız tekstil. Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz. Dış ticaret şirketimizde eleman ihtiyacımız vardı. Açtığımız sınava başvurmak isteyen yabancı gençlere ‘Neden Türkiye’de çalışmak istiyorsunuz’ diye sorduğumuzda, Türkiye’yi ekonomik yapısı ve istikrarı sebebiyle tercih ettiklerini söylediler. İspanyol gençler, ülkelerindeki ekonomik sıkıntılar nedeniyle geleceklerini görememe karamsarlığına kapılmış. 3 dil bilen Avrupalı gençler Türk şirketlerinden artık iş istiyor.”

REKOR İŞSİZLİK İSPANYA’DA
İspanya yüzde 20’yi aşan işsizlik oranıyla Avrupa’nın en yüksek işsizliğe sahip ülkesi konumunda bulunuyor. Borç krizi nedeniyle Avrupa ülkelerine yönelik endişeler istihdam piyasasının da düzelmesini geciktiriyor.

Ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme