Stajınızı Yurtdışında Yapın!..

Yurtdışı Eğitim
AIESEC 107 ülkede var olan, yaklaşık 40 binin üzerinde organizasyonla ortak çalışmalar yürüten üniversite öğrencilerine yönelik bir staj bir programıdır. Her yıl binlerce öğrenci AIESEC programı sayes...
EMOJİLE

AIESEC 107 ülkede var olan, yaklaşık 40 binin üzerinde organizasyonla ortak çalışmalar yürüten üniversite öğrencilerine yönelik bir staj bir programıdır. Her yıl binlerce öğrenci AIESEC programı sayesinde dünyanın birçok ülkesinde ulusarası firmalarda staj olanaklarından faydalanıyor….

yurtdışı eğitimAIESEC NEDİR?

AIESEC uluslararası bir staj programıdır. Öğrencilerin programa dâhil ülkelerde, istekte bulunan firmalarda staj yapmasını sağlar. Staj isteği firmalardan gelir.

AIESEC, öğrenciler ve yüksek öğrenim kurumlarından mezun olanlar tarafından yürütülen küresel, politika dışı, özgür, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Üyeleri dünya sorunları, liderlik ve yönetim konularıyla ilgilenen gönüllü öğrencilerdir.

AIESEC, üniversite öğrencilerinin kendi potansiyellerini keşfedip geliştirebilecekleri, böylece topluma pozitif etki edebilecekleri dünyanın en büyük öğrenci tabanlı platformudur.

Türkiye’de AIESEC ofisleri 10 ilde bulunuyor. Bunlar İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Denizli, Gaziantep, Eskişehir, Adana, Antalya, Kocaeli’dir. Kuzey Kıbrıs’da AIESEC’in aktif olduğu yerlerdendir.

yurtdışı eğitimAIESEC’İN AMACI NEDİR?

İş dünyası ve yüksek öğrenim ortaklığı ile gelişime ve farklılığa açık öğrencilerin liderlik potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olmak AIESEC’in ilk amacıdır. Barışı ve insan potansiyelini geliştirmek de öncelikli amaçlarındandır.

AIESEC ÖĞRENCİLERE HANGİ OLANAKLARI TANIYOR?

AIESEC’in uluslararası bir platformda yer alıyor olması öğrencilere birçok olanak tanıyor. Genç insanların liderlik potansiyellerini ve organizasyon yetkinliklerini geliştirmelerini, kendileri gibi düşünen bireylerden oluşan uluslararası bir ağ oluşturma, uluslararası bir bakış açısı kazanmak ve farklılığı tecrübe etme, üniversitedeki akademik bilgilerini iş davranışlarına dönüştürme, uluslararası bir organizasyona liderlik etme ve yönetme gibi imkânlar sağlıyor. Üyelerine sağladığı gelişim tecrübesi, liderlik fırsatları, yurtdışında staj imkanı ve global ortama katılma gibi fırsatlarıda beraberinde getiriyor.

PROGRAMDA STAJ VERECEK FİRMALAR NASIL BELİRLENİYOR?

Bu programda firmalar ülkelerdeki AIESEC şubeleri tarafından belirleniyor. Her ülkenin AIESEC Yönetim Kurulu’ndan üyeler ülkedeki firmalarla görüşür, onlara AIESEC’in, ne işe yaradığını ve AIESEC ile staj yapmaya gelen yabancı bir öğrencinin firmalara avantajları anlatılır. Ya da istek direk olarak firmadan AIESEC yönetimine bildirilir. Firmalar ihtiyaç duydukları stajyer profilini oluşturarak, CV’ye benzer bir formda belirtiyorlar.

yurtdışı eğitimPROGRAMDA STAJ YAPACAK ÖĞRENCİLER NASIL BELİRLENİR?

Staj için başvuruda bulunan öğrenciler öncelikle İngilizce, Almanca, İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca yeterliliklerinin ölçülmesi için dil sınavına girmeliler. İster bir dil, isterlerse birkaç dilden sınav olabilirler. Bu sınav 50 soruluk gramer bölümünden oluşur. Öğrenciler sınavdan geçtikleri takdirde, sınava girdikleri dil anadili olan bir yetkili ile 14 dakikalık mülakat sınavına giriyorlar. Ve son olarak öğrenciler firma yetkilileri ve bir AISEC’liden oluşan seçim kurulunun mülakatına tabi tutuluyorlar. Bu sınavı da başarıyla veren öğrenci artık AISEC’li olamaya hak kazanmış demektir.

STAJYER VE FİRMA EŞLEŞTİRİLMESİ NASIL YAPILIR?

Insight adı verilen bir bilgisayar programıyla ülkelerin ve öğrencilerin formları eşleştiriliyor. Hangi firmanın profili, hangi öğrencinin profiline uygunsa öğrenciler o firmaya yönlendirilir. Öğrencide kabul ederse öğrencinin CV’si firmaya sunuluyor. Firma kabul etmediği takdirde öğrenci profiline uygun başka bir firmaya yönlendiriliyor.

yurtdışı eğitimSTAJYER ÖĞRENCİLERDE HANGİ ÖZELLİKLER ARANIYOR?

Öğrenciler oraya kendilerini geliştirmek için gittiklerinin farkında olmalıdırlar. Staj tecrübesini yaşayacak kişiler bu dönemim kendilerine katacaklarının farkında olmaları gerekir. Kültür de öğrencilerde aranan özelliklerdendir. Gelişime, farklı kültürleri tanımaya, kendi kültürlerini de tanıtmaya açık kişiler olmaları gerekmektedir. İletişime açık olmak da öğrencilerde aranan özelliklerdendir.

TÜM SINAV VE MÜLAKATLAR NE ZAMAN SONUÇLANIR?

Dil sınavı sınavın yapıldığı tarihten iki hafta sonra açıklanıyor. Sonra mülakatlara girmeye başlıyor. Mülakat sonuçları da mülakat sınavından bir hafta sonra açıklanır. Staj yapma hakkı kazanan öğrenciler hazırlık sürecinde yapması gerekenleri AIESEC’i takip ederek öğrenebilirler.

stajÖĞRENCİLERİN STAJ ÖNCESİ SORUMLULUKLARI NELERDİR?

Stajyer havaalanında AIESEC’li yetkililer tarafından karşılanır. Barınma yerleri AIESEC tarafından önceden belirlenmiş olur. İlk iş gününde de AIESEC’li yetkililer öğrencileri yalnız bırakmaz. Sosyal aktiviteleri içinde yine AIESEC’li yetkililer stajyerlere yol gösterirler.

STAJ SONRASINDA ÖĞRENCİLERİ NELER BEKLİYOR?

Staj boyunca yetkililer öğrencileri bir değerlendirmeye tabi tutuyor. Böylelikle firmanın ve öğrencinin memnuniyeti ve memnuniyetsizliği belirleniyor. Staj bitiminde de öğrenci reintegration denen sürece girer. Yani yeniden entegre sürecine.