Gençler eğitimde yurtdışını tercih ediyor

Yurtdışı Eğitim
Her yıl 1 milyonun üzerinde öğrencinin SBS, 1,5 milyona yakın öğrencinin de YGS sınavlarına girdiği Türkiye’de, eğitim sisteminde yapılan değişiklikler, ailelerin ve gençlerin kafasını daha da k...
EMOJİLE

Her yıl 1 milyonun üzerinde öğrencinin SBS, 1,5 milyona yakın öğrencinin de YGS sınavlarına girdiği Türkiye’de, eğitim sisteminde yapılan değişiklikler, ailelerin ve gençlerin kafasını daha da karıştırmış durumda. SBS’nin yerine geçen sistemin netleşmemesi, üniversite giriş sınavında yapılması düşünülen değişiklikler ve benzeri belirsizlikler aileleri de, yurtdışında eğitim arayışına yönlendiriyor. Türkiye’den her yıl 100 bin civarında öğrencinin eğitim amaçlı yurtdışına çıktığını belirten yurtdışı eğitim uzmanı Deniz Akar, “Yurtdışına en çok öğrenci gönderen15 ülkeden birisi Türkiye. 2014 yılında bu sayıda ciddi bir artış bekleniyor. Türk öğrencilerin en çok ilgi gösterdiği Amerika, İngiltere, Almanya gibi ülkelerin yanı sıra Rusya, Çin, Malezya, Ukrayna gibi ülkelere de eğitim ücretlerinin ekonomik olması nedeniyle ilgi artıyor. Amerika’ya yılda 12 bin civarında lisans ve yüksek lisans öğrencisi giderken, İngiltere’de yılda 30 bin civarında öğrencimiz lisans, yüksek lisans ve özellikle dil eğitimi yapıyor. Almanya’da her yıl 10 binin üzerinde öğrencimiz kayıt yaptırıyor. 2014’te toplam öğrenci sayısının 100 bini aşması bekleniyor” dedi. 

ORTALAMA 10 BİN DOLAR 

Mevcut 100 bin rakamının içerisinde lisans ve yüksek lisans programları, değişim öğrencileri, stajyerler, dil kurslarına kayıt yaptıranlar, Work&Travel programına katılanların da yer aldığını vurgulayan Akar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öğrencilerin yaklaşık üçte biri üniversite eğitimi için yurtdışına çıkıyor. Yurt dışında öğrenim gören bir öğrencinin üniversiteye ödediği tutar, ortalama 10 bin dolar. Toplam yıllık masrafları ise 20 bin dolara ulaşabiliyor. Üniversite için 30 bin öğrenci olduğu göz önüne alındığında, yurtdışında üniversite eğitimi için yaklaşık 600 milyon dolar harcama yapılıyor. Kalan 70 bin öğrencinin de yıllık ortalama harcaması 10 bin doların üzerinde. Türk öğrenciler, yurtdışında eğitime yılda yaklaşık 1,5 milyar dolar harcıyorlar.” 

FUARLI TANITIM

Türkiye’deki öğrencilerin yurtdışı ilgisi nedeniyle açılan eğitim fuarları da büyük ilgi görüyor. IEFT Fuarları (International Education Fairs of Turkey), 24’üncü kez ülkemize geliyor. Bugün İzmir’de başlayacak ve 6 ilde düzenlenecek olan “24. IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları”na, 30 ülkeden 170’in üzerinde üniversite ve kolejin katılması bekleniyor. Fuar, öğrenci ve ailelerini yurtdışındaki eğitim kurumlarıyla buluşturacak.

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme