Geleceğe Uzanan Kariyer Köprüsü

Yurtdışı Eğitim
Hazırlayan: Engin Dinç Uluslararası Balkan Üniversitesi (International Balkan University-IBU), Avrupa Birliği’ne giriş sürecindeki Makedonya’nın başkenti Üsküp’te; ABD, Avrupa B...
EMOJİLE

Hazırlayan: Engin Dinç

Uluslararası Balkan Üniversitesi (International Balkan University-IBU), Avrupa Birliği’ne giriş sürecindeki Makedonya’nın başkenti Üsküp’te; ABD, Avrupa Birliği ve Türkiye’nin lider üniversitelerinin programlarına eşdeğerde düzeyde uluslararası eğitim standardı ve kalitesi sunuyor.

IBU, Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından kurulmuş. Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı’nın yönetim kurulu başkanlığını ise İstanbul Milletvekili Başkanı Hüseyin Bürge yapıyor. Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından kurulan IBU’nun temel amacı ise, Balkanlar’da bulunan Türk ve diğer topluluklar ile Türkiye arasında ekonomik ve kültürel ilişkileri geliştirmek.

BAYRAMPAŞA BELEDİYE BAŞKANI HÜSEYİN BÜRGE’nun misyonu; “toplumun ihtiyaçlarını dikkate alarak, kaliteli ve etkin bir öğretimle nitelikli özgüven sahibi, çok boyutlu düşünebilen, toplumsal sorumluluk bilinci gelişmiş, uluslar arası alanda rekabet gücüne sahip bireyler yetiştirmek, ürettiği nitelikli bilgileri ve teknolojik gelişmeleri bölge halkına ve dünyaya kazandırmak” olarak açıklanıyor.

“HER ÖĞRENCİ BİZİM İÇİN YENİ BİR DÜNYA VE YENİ BİR BAŞARI HİKAYESİDİR”
IBU Rektörü Prof. Dr. Şinasi Gündüz
, üniversitelerini anlatırken, “Üniversitemiz, öğrencilerine uluslar arası nitelikte öğrencilerinin her birini ‘yeni bir dünya ve yeni bir başarı hikayesi’ olarak görmektedir. Çünkü her birinin, gerek insanlığa gerek kendi toplumuna sağlayacağı faydalar, bizim en önemli var olma nedenimizdir” diye konuşuyor. Prof. Dr. Gündüz, “Külterlerarası birikimin uluslararası değerlere dönüştüğü yerde, dünya çapında bir kariyerin başlangıcı olarak gördüğümüz Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde görüşmek üzere” diyerek isteyen öğrencileri IBU’ya davet ediyor.

IBU’DA TAM DONANIMLI YENİLİKÇİ EĞİTİM ANLAYIŞI
IBU, 2006-2007 öğretim döneminde 2 fakülte ile eğitim ve öğretime başladı. Halen akredite edilmiş bulunan 5 fakülte ve 7 bölüm ile yeni akademik birimlerin yanı sıra 4 araştırma enstitüsünün kurulması için de çalışmalar sürdürülüyor.

ULUSLARARASI AKADEMİK KADRO
Türkiye ve diğer ülkelerden gelen deneyimli, uluslar arası bir akademik kadroya sahip olan IBU, Makedonya resmi makamları tarafından alınan akreditasyon çerçevesinde eğitim faaliyetlerine devam ediyor.

IBU, DONANIMLI İNSANLAR YETİŞTİRİYOR
IBU, Balkanlar’ın sahip olduğu kültürel çeşitliliği zenginlik unsuruna dönüştürme, bu dönüşüm sürecini de donanımlı insan kaynağıyla beslemek suretiyle bölgenin refah ve istikrarına katkı sağlayacak, yenilikçi ve uluslararası bir kurum olma özelliğine de sahip bulunuyor.

ÖĞRENCİLER İÇİN BARINMA VE ULAŞIM OLANAKLARI
IBU
, öğrenciler için hem rahat, hem de keyifli bir öğrenim süreci sunuyor. Öğrenciler için yurt olanakları mevcut. Öğrenciler eğer isterlerse, şehirde özel daire de kiralayabiliyor. IBU, şehir merkezindeki konumu nedeniyle kolay ulaşılabilir durumda. Üsküp’e, İstanbul’dan her gün otobüs ve havayolu ulaşımı mümkün. Üstelik İstanbul-Üsküp arası yolculuk süresi; havayolu ile 1, karayolu ile yaklaşık 11 saat. Bir başka önemli avantaj ise Makedonya’da, Türklere vize işlemi uygulanmaması.

İşte IBU’nun sunduğu diğer olanaklar:

IBU Avantajları:
– Aileler için vizesiz giriş çıkış, öğrenciler için öğrenci vizesi ve oturma izni.
– İngilizce eğitim dili.
– Çok kültürlü bir eğitim ortamında geniş sosyal ilişkiler ağına sahip olma fırsatı.

IBU ulaşım olanakları
– Uçakla haftanın 5 günü ulaşım ve 1 saat erişim süresi.
– Karayoluyla her gün ulaşım ve yaklaşık 11 saat erişim süresi.

IBU ödeme kolaylıkları ve özel indirimler
– Peşin ödemelerde yüzde 10 indirim.
– Öğrenim bedelini 4 taksitte ödeme.
– ÖSS’de veya Balkan ülkelerindeki kendi okullarında başarılı olup mali durumu uygun olmayan öğrencilere burs. (Başarı değerlendirilmesi, bu yıl için üniversitemize başvuran öğrencilerden en yüksek puanlı ilk yüzde 10’luk dilim dikkate alınarak belirlenecektir.)
– İki veya daha fazla kardeşin okula kayıt yaptırması halinde yüzde 10 kardeş indirimi.
– Eğitimci olan ebeveynlerin çocuklarına yüzde 10 özel indirim.
– İndirim olanakları açısından birden fazla özelliğe aynı zamanda sahip olunması halinde yüzde 25’e varan indirim.

IBU öğrenim ve kentsel yaşam koşulları:
– Yabancı dil muafiyet sınavını geçemeyenler için 1 yıl (8 ay) Yabancı Dil Hazırlık Okulu.
– Makedonya’da asgari ücret 150 eurodur. Ortalama bir öğrenci yemek ve okul harçlıkları dahil geçimini ayda 250 euro ile sağlayabilir.
– Birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinin yurt-üniversite binası arasındaki mesafe 3 km’dir. Ulaşım toplu taşıma araçlarıyla gerçekleştirilebiliyor. Bir öğrencinin aylık ulaşım masrafı yaklaşık olarak 25 euro.
– Eğitim süresince öğrenci Makedonya’da yaklaşık 10 ay bulunmak durumunda kalıyor.
– Tüm programların birinci sınıf dersleri ortaktır.
– Başarılı öğrenciler, programlar arasında geçiş ve çift anadal tercihi yapma fırsatına sahip.

INTERNATIONAL BALKAN UNIVERSTY-IBU’DAN GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYIN!..

AKADEMİK BİRİMLER VE FAKÜLTELER

IBU’da öğrenim görebileceğiniz fakülte ve bölümler ile bunların yıllık ücretleri ise şöyle:

İngilizce Dil Okulu – 3600 euro

Yabancı Diller Fakültesi
– İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü
– 4000 euro

Güzel Sanatlar Fakültesi
– Grafik Tasarım Bölümü
4000 euro

İletişim Fakültesi
– Halkla İlişkiler Bölümü
– 4000 euro

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
– Kamu Yönetimi Bölümü
– 4000 euro
– Uluslar arası Ekonomik İlişkiler Bölümü – 4000 euro

Mühendislik Fakültesi
– Endüstri Mühendisliği Bölümü
4500 euro
– Bilişim Teknolojileri Mühendisliği Bölümü 4500 euro

Eğitim programları ve diğer hususlar hakkında www.ibu.edu.mk sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme