18 bin 727 öğrenci yurtdışında okuyor

Yurtdışı Eğitim
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü, TCDD ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün de aralarında olduğu dokuz devlet kurumunun uzman personel ihtiyacının karşılanması amacıyla ...
EMOJİLE

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü, TCDD ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün de aralarında olduğu dokuz devlet kurumunun uzman personel ihtiyacının karşılanması amacıyla MEB tarafından verilen, “Yurtdışına Lisansüstü Eğitim İçin Gönderilecek Öğrencileri Seçme ve Yerleştirme Programı” bursundan faydalanan öğrenci sayısı belli oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, YLSY kapsamında bugüne kadar yurtdışına gönderilen öğrenci sayısının 18 bin 727 olduğunu açıkladı.

Yurtdışına, Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nda görev almak üzere yüksek lisans ve doktora programı için gönderilen 175 öğrenciyle gündeme gelen YLYS programına ilişkin istatistikler paylaşıldı. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, “YLSY kapsamında yurtdışına gönderilen öğrenci sayısı kaçtır? Akkuyu MEB bünyesinde Avrupa ülkeleri, G. Kore, Çin ve Japonya’da eğitim alan öğrenci sayısı kaçtır?” sorularını yanıtlayan Bakan Selçuk, bugüne kadar 18 bin 727 öğrencinin burstan yararlandığını ifade etti.

BİN 495 ÖĞRENCİ AVRUPA’DA

 

Bakanlığın YLSY’ye ilişkin verilerine göre, proje çerçevesinde halen yurtdışında bin 534 öğrenci bulunuyor. Öğrencilerin bin 495’i Avrupa ülkelerinde eğitimine devam ederken iki öğrenci Güney Kore’de, 20 öğrenci Çin’de, 17 öğrenci ise Japonya’da eğitimine devam ediyor.
Bakanlığın 2018 yılı YLYS kontenjanın bin 224 olduğu bildirildi. 2018 yılında yerleşmeye hak kazanan adayların resmi bursiyerlik statüsü kazanmalarına ilişkin sürecin devam ettiğini öğrenildi.

 

Kaynak: Birgün

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme