İngilizce İskandinav ülkelerinde öğrenilir

Yabancı Dil
Haliç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Müdürü Yasemin Çiçeksoy, Eğitimtercihi.com’da yer alan yazısında yurtdışında İngilizce eğitimi alma konusunda tavsiyelerde bulunuyor. İşte o y...
EMOJİLE

Haliç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Müdürü Yasemin Çiçeksoy, Eğitimtercihi.com’da yer alan yazısında yurtdışında İngilizce eğitimi alma konusunda tavsiyelerde bulunuyor. İşte o yazının önemli bölümleri…

İngilizce bilmenin en az Türkçe bilmek yada bilgisayar bilmek gibi doğal bir özellik olduğu günümüz iş dünyasında, başarılı olabilmek ve iyi bir kariyere sahip olabilmek için ikinci bir dile daha ihtiyaç duyuluyor. Yüksek düzeyde İngilizce konuşurken en azından İspanyolca, Japonca ya da Rusça gibi dillerden birinden orta düzeyde bilmek oldukça önemli. Tabi bir de önemli olan bu dilleri öğrenirken ülkelerin kültürlerini de öğrenmek kariyerinize zenginlik katacaktır.

Dil ülkelerin iletişim aracıdır

Ülkelerin küreselleşme seviyeleri, internet erişimi, ekonomisi, kültürü ve eğitim düzeyi İngilizce yeterliğini belirleyen faktörlerdir. Türkiye’de yabancı dil seviyesinin düşük olması maalesef eğitim sistemimizin kötü olması ile doğrudan alakalıdır.

Yabancı dil bilmeden bir kariyer sahibi olabilirsiniz elbette ancak maalesef kariyerinizde ilerlemeniz mümkün olamayacaktır. Yabancı dil öğrenmek, o dili konuşan ülkelerin kültürlerini de öğrenmektir aynı zamanda. Bilgi birikim ve deneyimler, yabancı dil ve kültürle birleştirildiği ölçüde zenginliğiniz artıyor. Bu bilinçle gençlerin ortaöğretim yıllarını geçirmelerini sağlamalıyız. Maalesef Orta Öğretim sistemimiz üniversite kontenjanlarına aday yetiştirmek ve çocukları eleme üzerine kurulmuş bir sistem üzerine inşa edilmiş durumda. Lise mezunu statüsündeki öğrencilerimiz test çözmek dışında, farklı birikimlere sahip olmadığı sürece başarılı olmalarına imkân yok. Dışarıda maalesef çok acımasız bir dünya var. Gençleri üniversite sınavında başarılı olmaları için test çözmeyi öğretmek yerine daha farklı birikimlere sahip olmalarını sağlamalıyız.

Yabancı dil öğrenimi okul öncesi eğitimle başlar!

Eğitim sistemimizde İngilizce programının ağırlığı düşüktür. Türkiye’de yabancı dil ve İngilizce öğretimi okul öncesinden başlatılıp, ilköğretimin birinci sınıfından itibaren İngilizce öğretmenleri tarafından verilmelidir. Finlandiya’nın PISA’daki başarısının temel sebebi okul öncesi eğitime verilen önemde saklıdır.

Finlandiya’nın sırrı ne?

Finlandiya eğitim sistemini başarıya götüren temel özelliğini eğitim altyapısının doğru kurgulanmasına bağlayabiliriz. Finlandiya eğitimde fırsat eşitliğini yaratmış, dil, din, ırk, ekonomik durum vb. ayırmaksızın tüm öğrencilere eşit haklar tanınmıştır. Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara ihtimam gösterilip, öğrencileri aşağılamayan ve yarıştırmayan bir sistem oluşturulmuştur.  Merkezden yönetilmeyen esnek eğitim programlarına sahip Finlandiya’da işbirliğini esas alan eğitim yöntemleri kullanılmaktadır. Başarı kurulan sistemin başarısıdır, şansa bırakılmamıştır.

İskandinav ülkeleri İngilizce öğrenimi için çok iyi bir fırsat

İskandinav ülkelerinde İngilizce öğretimi bütün öğrencilere zorunlu olarak verilmektedir. Ülkelerin İngilizce seviyelerinin yüksek olması bu durumun güzel bir sonucudur. Okul öncesi eğitimden yetişkin eğitimine kadar her kısımda İngilizce eğitimi almanız mümkündür. Tavsiyem yurtdışı özellikle yaz programlarını İskandinav ülkelerinde değerlendirmeniz.  Programlar sanıldığı kadar pahalı da değil. Daha uygun maliyetlerde yaz programlara katılabileceğiniz Norveç, İsveç gibi İskandinav ülkelerini tercih edebilirsiniz.  Bu ülkelerde programların maliyetleri daha uygundur.