Üniversitede Müzecilik Eğitimi

Üniversiteler
İstanbul Üniversitesi uzman müzeciler yetiştirmek üzere müzecilik bölümü ve yüksek lisans programı açtı. İstanbul Üniversitesi uzman müzeciler yetiştirmek üzere Türkiye‘de bir ilki gerçekleştire...
EMOJİLE

İstanbul Üniversitesi uzman müzeciler yetiştirmek üzere müzecilik bölümü ve yüksek lisans programı açtı.

İstanbul Üniversitesi uzman müzeciler yetiştirmek üzere Türkiye‘de bir ilki gerçekleştirerek, Edebiyat Fakültesi’ne bağlı ”Müzecilik Bölümü’‘ ile Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde ”Müze Yönetimi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı”nı açtı.

İstanbul Üniversitesi Müze Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fethiye Erbay, Türkiye’de iyi yetişmiş müzecilere ihtiyaç olduğunu, bu ihtiyaca cevap verecek müze uzmanları yetiştirmek üzere bu yıl Edebiyat Fakültesine bağlı olarak ”Müzecilik Bölümü’‘ kurulduğunu bildirdi.

Bu bölümde 4 yıllık lisans öğrencisi yetiştireceklerini belirten Erbay, programların hazırlandığını, ancak önümüzdeki yıl öğrenci alacaklarını kaydetti.

Sosyal Bilimler Enstitüsünde ise ”Müze Yönetimi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Programı açtıklarını belirten Erbay, ilk aşamada 6 öğrenci ile öğrenim yapılan bu programa Ağustos ayında ikinci grup öğrenci alacaklarını öğrenci sayısının 25 olacağını söyledi.

Erbay, çoğu kişinin böyle bir alanın varlığından haberdar olmadığını ya da sanat tarihçilerinin müracaat edebileceğini zannettiğini belirterek, ”Bu bölüme her branştan öğrenci alacağız. Mühendis de müracaat edebilir, İletişim Fakültesi mezunu da. Müzeler artık eski klasik sistemde sergileme yapmıyor. Şimdi her alanda elemana ihtiyacımız var. Kültür Bakanlığına ve Askeri Müzelere özel kontenjan tanıyoruz. Talep fazla olursa kontenjan artışına da gidebiliriz. Açılan bu bölümlerde hem alt uzman kadrolar hem de üst düzey yöneticiler yetiştirmeyi hedefliyoruz” dedi.,

Master programının ardından gelecek yıllarda doktora programını da açacaklarını dile getiren Erbay, yurt dışında müze yönetimi ve kültürel miras alanları yönetimi gibi branşların yanı sıra kültür yönetimi denilen programların geliştiğini, Türkiye’de ise Osman Hadi zamanında Arkeoloji Müzesi içinde müze eğitimi veren okullar kurulmasına rağmen devam ettirilmediğini kaydetti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi